Budynki pochłaniają najwięcej energii

opublikowano: 25-06-2015, 22:00

Usprawnienie systemu zarządzania energią staje się jednym z najważniejszych zadań władz miast.

Według danych raportu „Energia Inteligentna” przygotowanego przez Frost & Sullivan i Schneider Electric wynika, że światowy popyt na energię w latach 2000– -30 zwiększy się o 200 proc. Za znaczną część tego zużycia odpowiadają budynki, ich systemy ogrzewania, chłodzenia i oświetlenia (40 proc. światowego zużycia). Specjaliści twierdzą, że niedługo będą pochłaniały aż 60 proc. To również nieruchomości są odpowiedzialne za 25 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla.

— Wiele starszych budynków pochłania znaczące ilości energii. Również niektóre nowe inwestycje powstają bez zachowania dostatecznej dbałości o efektywność energetyczną — mówi Jacek Łukaszewski, prezes Scheider Electric Polska.

Dlatego konieczne stają się inwestycje w inteligentne systemy zarządzania energią i automatykę w budynkach. Takie systemy pozwalają na zmniejszenie zużycia energii o 30 proc. w starszych budynkach oraz do 70 proc. w nowych. Nowe budynki komercyjne są dużo bardziej efektywne energetycznie, a zatem tańsze w eksploatacji. Nieco mniejsze możliwości inwestycji w efektywność energetyczną są w budownictwie mieszkaniowym, gdzie odpowiedzialność jest rozproszona pomiędzy wielu lokatorów. W mieszkaniach jednak także można instalować np. systemy zarządzania światłem lub ogrzewaniem, które pozwolą na wymierne oszczędności i zużycie mniejszej ilości energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu