Budynki redukują emisję gazów

Barbara Warpechowska
opublikowano: 23-10-2012, 00:00

Najbardziej oszczędny biurowiec w Polsce powstał w Katowicach. Nosi nazwę „Goeppert- Mayer” na cześć, pochodzącej ze Śląska laureatki nagrody Nobla z dziedziny fizyki.

To oddany niedawno do użytku pierwszy w Polsce budynek oszczędzający energię, wykorzystujący system tzw. trigeneracji. Prąd, ciepło i chłód produkowane są z gazu ziemnego w budynku, co pozwala ograniczyć straty przesyłu i zwiększa efektywność wykorzystania paliwa pierwotnego.

Pobudzić rynek

Według szacunków Komisji Europejskiej nakłady na prace budowlane i inwestycje w infrastrukturę spadły w ciągu ostatnich czterech lat o 18 proc. Dlatego Komisja chce pobudzić sektor poprzez promowanie energooszczędnych budynków. Chociaż takie budynki ograniczają emisję CO 2 i koszty energii, wciąż nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Liderami w ich budowie są Niemcy i Austria, gdzie powstało 17 tys. z 20 tys. wszystkich budynków w UE, w których zastosowano rozwiązania technologiczne pozwalające zaoszczędzić nawet 80 proc. energii.

Inwestycjom mają sprzyjać pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i obligacje na projekty infrastrukturalne w ramach przyjętego w czerwcu „Paktu na rzecz wzrostu i zatrudnienia” (pakiet wynosi 120 mld EUR). KE szacuje, że sama renowacja istniejących budynków i infrastruktury może stworzyć 1 mln nowych miejsc pracy w UE do 2020 r. Komisja zachęca też kraje do stosowania zachęt w postaci niższych stawek VAT czy preferencyjnych kredytów, aby wspierać inwestycje w energooszczędne budynki.

Dopłaty od przyszłego roku

W Polsce od przyszłego roku, budując lub kupując mieszkanie albo dom o niskim zużyciu energii, będzie można uzyskać dopłatę do kredytu w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Program będzie realizowany przez sześć lat (do 2018 r.). To już trzecia oferta, poza dopłatami do zakupu kolektorów słonecznych oraz przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, którą Fundusz wspiera w ramach proekologicznych inwestycji osób fizycznych. Dopłata do budowy domu pasywnego wyniesie do 50 tys. zł, natomiast do domu energooszczędnego do 30 tys. zł. Dla mieszkań dofinansowanie w budynkach pasywnych wyniesie do 16 tys. zł, a w energooszczędnych — do 11 tys. zł brutto.

Na podstawie unijnej dyrektywy od 2020 r. budowanie domów o niskim zużyciu energii stanie się obowiązkiem.

Zaoszczędzić

Parlament Europejski przyjął we wrześniu dyrektywę o efektywności energetycznej, która ma przynieść zmniejszenie zużycia energii w UE. Roczne oszczędności to 1,5 proc. energii sprzedawanej klientom końcowym.

Zapisy dyrektywy zostały złagodzone w stosunku do założeń. KE proponowała, aby modernizować 3 proc. powierzchni wszystkich budynków publicznych. Ministrowie przystali na 3 proc., ale tylko powierzchni budynków rządowych, które stanowią w krajach UE 10 proc. wszystkich obiektów publicznych. Ponadto kraje zamiast modernizacji budynków mogą w sektorze rządowym stosować tzw. środki równoważne, czyli np. montaż oszczędnego systemu oświetlenia.

— Dzięki efektywności energetycznej UE może zaoszczędzić na imporcie gazu, ropy, uranu i biomasy oraz zmniejszyć emisję CO 2 — akcentował Günther Oettinger, komisarz UE ds. energii.

Inteligentne miasta

— Rosnące koszty energii i nowe regulacje prawne zwiększają zainteresowanie technologiami umożliwiającymi efektywne gospodarowanie energią. Większość biurowców powstających w Warszawie będzie miała tzw. zielone certyfikaty. Ich posiadanie staje się jednym z elementów oceny jakości budynku — mówi Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric Polska.

Spółka promuje koncepcję tzw. inteligentnych miast, która zakłada, że miasta powinny być bardziej zrównoważone pod względem obciążeń urbanistycznych, efektywne i przyjazne do życia. Rozwiązania smart city pozwalają traktować miasto jako całość, patrzeć kompleksowo na infrastrukturę, zarządzanie ruchem drogowym, dystrybucję energii, potrzeby mieszkańców oraz możliwości inwestycyjne. Oszczędności energii przy zastosowaniu inteligentnych technologii mogą sięgać nawet 30 proc. Ważne, aby za technologiami szła zmiana mentalności użytkowników.

Jeżeli chcemy osiągnąć trwałe korzyści, musimy zająć się każdym rodzajem zużycia energii — od oświetlenia czy ogrzewania w domu po systemy sterowania światłami miejskimi czy oczyszczalnie ścieków. Wymaga to zmiany zwyczajów w pracy i w domu. Ważne, aby wyeliminować straty energii i korzystać już z tej, która została wyprodukowana. Obecnie ze względu na faktyczną wydajność większości elektrowni i straty spowodowane przesyłem i rozdziałem mocy 1 kW zużyty w budynku wymaga wytworzenia aż 3 kW energii pierwotnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy