Budżet idzie na rekord

opublikowano: 21-12-2017, 22:00

Wszystko wskazuje na to, że deficyt budżetowy w 2017 r. będzie niższy niż 30 mld zł. Może nawet dużo niższy.

We wrześniu Ministerstwo Finansów zwołało konferencję prasową, żeby pochwalić się, że po ośmiu miesiącach budżet był na plusie. Miesiąc później w gmachu resortu zebrano jeszcze więcej dziennikarzy, kiedy okazało się, że we wrześniu dziury w kasie nadal nie ma. W październiku w budżecie wciąż była nadwyżka. Deficyt pojawił się w listopadzie — 2,4 mld zł. Znacznie większy będzie w grudniu i znów można się spodziewać dużego medialnego wydarzenia.

Mateusz Morawiecki
Marek Wiśniewski

— Rząd szykuje niespodziankę — mówi Piotr Bartkiewicz, ekonomista w mBanku. Wszystko wskazuje na to, że deficyt w 2017 r. będzie nie tylko znacznie poniżej zapisanych w ustawie budżetowej 56 mld zł. W końcówce ubiegłego roku, kiedy transfery z państwowej kasy były bardzo duże, różnica przychodów i rozchodów wyniosła w grudniu 19 mld zł.

Jeśli w tym roku poziom wydatków będzie zbliżony, deficyt nie sięgnie nawet 30 mld zł, które jeszcze niedawno prognozowali optymiści. W ankiecie przeprowadzonej przez „Puls Biznesu” wśród bankowych ekonomistów mediana to 25 mld zł. Rząd, a zwłaszcza resort finansów, będzie miał się czym pochwalić, bo to najlepszy wynik od 2007 r.

Piotr Bartkiewicz wyjaśnia, że tak dobra kondycja publicznej kasy to efekt dwóch czynników: bardzo dobrej koniunktury w gospodarce (2/3 sukcesu) i uszczelnienia systemu podatkowego. Ekonomiści mBanku oceniają, że wyższa efektywność aparatu skarbowego zapewniła budżetowi dodatkowe 10-12 mld zł. Stan finansów istotnie wsparły też rekordowe koszty obsługi długu oraz niższa dotacja do FUS (to pochodna dobrej koniunktury na rynku pracy).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane