Budżety członków budzą obiekcje

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 29-01-2004, 00:00

Komisja Europejska skrytykowała programy budżetowe kilku krajów. Nie rezygnuje też z kar dla Niemiec i Francji.

Wczoraj Komisja Europejska oceniła średnioterminowe plany budżetowe sześciu członków UE. Nie skrytykowała tylko Holandii, najbardziej dostało się Francji.

Francja pod pręgierzem

Komisja przewiduje, że jeśli Francja nie podejmie bardziej radykalnych kroków, do 2007 r. będzie łamać przepisy paktu stabilności i rozwoju. Nakładają one na członków strefy euro obowiązek utrzymania deficytów budżetowych poniżej 3 proc. PKB.

— W przypadku niekorzystnej sytuacji makroekonomicznej ryzyko przekroczenia progu 3 proc. jest prawdopodobne — ocenia Pedro Solbes, komisarz UE ds. polityki gospodarczej i monetarnej.

— Zrobimy wszystko, aby dotrzymać zobowiązań — zapewnia Alain Lambert, minister ds. budżetu Francji.

Kraj ten zobowiązał się zmniejszyć w 2005 r. deficyt poniżej 3 proc. W ubiegłym roku wyniósł on 56,96 mld EUR (268,9 mld zł), o 1 mld EUR (4,7 mld zł) więcej niż prognozowano.

Komisja złożyła też w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości wniosek przeciwko decyzji Rady Unii Europejskiej (podjętej przez ministrów finansów strefy euro), która zawiesiła przepisową karę dla Niemiec i Francji. Te kraje w tym roku po raz trzeci przekroczą dopuszczalny deficyt budżetowy.

Brak doskonałych

Komisja Europejska ma jednak zastrzeżenia również do budżetów kilku innych krajów. Przewiduje, że deficyt we Włoszech może być bardzo bliski nałożonego limitu, a na dodatek dziura budżetowa rośnie zamiast spadać. Grecki rząd ma zbyt optymistyczne prognozy co do zadłużenia, a Wielka Brytania, która pozostaje poza strefą euro, w najbliższych latach będzie notorycznie mieć deficyt powyżej 3 proc. PKB. Nawet Holandia, która ma najbardziej zdyscyplinowany program budżetowy, może w tym roku przekroczyć unijny limit ze względu na przedłużającą się recesję. Komisja uznała jednak, że rząd tego kraju odpowiednio przygotował się na takie ryzyko i nie zaleciła większych cięć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Budżety członków budzą obiekcje