Budżety samorządów dalej puchną

opublikowano: 19-11-2017, 22:00

W trzecim kwartale jednostki samorządu terytorialnego zwiększyły nadwyżkę budżetową, ale to nie oznacza, że stronią od inwestycji.

Po trzech kwartałach 2017 r. jednostki samorządu terytorialnego (JST) osiągnęły nadwyżkę w wysokości 14,74 mld zł — podało Ministerstwo Finansów w komunikacie. Po dwóch kwartałach były 13,5 mld zł na plusie. Czy to oznacza, że samorządy unikają wydawania pieniędzy na inwestycje? Niekoniecznie.

Resort na razie nie opublikował dokładnej struktury dochodów i wydatków. Wiadomo jedynie, że dochody ogółem za trzy kwartały tego roku wyniosły 171,636 mln zł (73,9 proc. planu), a w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wykonane dochody były wyższe o 7,2 proc.

Po stronie wydatków mamy zaś 156,896 mln zł (63 proc. wydatków planowanych). W porównaniu z okresem styczeń-wrzesień 2016 r. kwota wydatków zrealizowanych była wyższa o 11,2 proc. W danych zagregowanych nie widać więc spadku chęci do wydawania pieniędzy. Mamy za to stosunkowo mocny wzrost dochodów.

— To prawdopodobnie jeden z głównych czynników, które utrzymują nadwyżkę w samorządach i wynika zapewne z rosnących dochodów z PIT — mówi Piotr Bartkiewicz, analityk mBanku. W pierwszym półroczu samorządy wydały na inwestycje około 6 mld zł, z czego 4,14 mld zł przypadło na drugi kwartał. Roczna dynamika wydatków inwestycyjnych w pierwszym i drugim kwartale wyniosła — odpowiednio — około 11 i 25 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy