Bush chce 75 mld USD

Małgorzata Birnbaum
26-03-2003, 00:00

George W. Bush, prezydent USA, chce, by Kongres zgodził się na przeznaczenie z budżetu 74,7 mld USD na wojnę w Iraku. A to może być dopiero połowa potrzebnych pieniędzy.

Biały Dom nareszcie ujawnił, ile pieniędzy będzie potrzebował na wojnę. Ma to być 74,7 mld USD (303,3 mld zł), które pokryją nie tylko koszty operacji wojennej, ale sfinansują też pomoc regionalnych sojuszników, również dla Turcji (1 mld USD), oraz podwyższone bezpieczeństwo w USA.

Te środki powinny pokryć wydatki przy założeniu, że wojna nie potrwa dłużej niż pół roku. Prezydent George W. Bush chciałby zatwierdzenia przez Kongres tego projektu do 11 kwietnia. Niewykluczone jednak, że dyskusje potrwają do maja. Zwłaszcza że chodzi o niebagatelną kwotę. Urzędnicy Białego Domu przewidują, że koszty wojny spowodują wzrost deficytu budżetowego do 400 mld USD (1,6 mld zł). Tymczasem prezydent chce również w tym roku wprowadzić cięcia podatkowe, które będą kosztowały budżet 726 mld USD (2,9 bln zł). Na dodatek eksperci szacują, że wymieniana przez Biały Dom kwota może być tylko połową potrzebnych funduszy.

Okazuje się jednak, że koszty wojny wcale nie są wysokie. Po pierwsze, początkowo Pentagon prosił Biały Dom o 95 mld USD (385,7 mld zł) na pierwszą fazę wojny i odbudowę Iraku, ale administracja Busha nie zgodziła się i obcięła kwotę. Po drugie, to koszty i tak mniejsze w porównaniu z wydatkami, które USA musiałyby ponieść w przypadku ataku podobnego do tego z 11 września 2001 r., który kosztował podatników — jak szacuje Biały Dom — 100 mld USD (406 mld zł). Po trzecie, o ile samo wysłanie amerykańskiej armii w rejon Zatoki Perskiej kosztowało 30 mld USD (121,8 mld zł), to jej utrzymanie w przypadku prowadzenia działań wojennych wzrasta tylko o 2 mld USD — do 7 mld USD miesięcznie — w porównaniu z kosztami stacjonowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Bush chce 75 mld USD