Business Link jedzie za granicę

opublikowano: 06-03-2018, 22:00

Polska sieć biur coworkingowych przy wsparciu szwedzkiego dewelopera uruchomi swój pierwszy projekt w Czechach.

W 2017 r. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP) we współpracy ze spółką Skanska stworzyły joint venture Business Link, którego celem było rozwinięcie sieci nowoczesnych biur coworkingowych. Deweloper zdecydował się zainwestować w projekt 40 mln zł, które zostaną przeznaczone na utworzenie 12 przestrzeni biurowych w trzy lata.

Jarosław Bator, który reprezentuje zarówno Skanską, jak też Business Linka, zapewnia, że do końca 2018 r. ruszą trzy przestrzenie coworkingowe — w Krakowie, Wrocławiu i Pradze.
Zobacz więcej

PRACA WRE

Jarosław Bator, który reprezentuje zarówno Skanską, jak też Business Linka, zapewnia, że do końca 2018 r. ruszą trzy przestrzenie coworkingowe — w Krakowie, Wrocławiu i Pradze. Fot. ARC

Dotychczas Business Link i Skanska rozwijały biznes tylko na rynku polskim. W ostatnim czasie uruchomiły nowoczesne biura w poznańskim Maratonie, a niebawem kolejny Business Link zostanie otwarty w budynku High Five w Krakowie. Latem natomiast duet wystartuje z innowacyjną przestrzenią do pracy w czeskiej Pradze.

Pierwszy Business Link na obczyźnie powstanie w budynku Visionary i zajmie prawie 4,7 tys. mkw. W najbliższych latach Business Linki ruszą także w Budapeszcie i Bukareszcie.

— W czeskim Business Linku jesteśmy praktycznie gotowi do startu. Zostały już tylko prace wykończeniowe, kompletujemy zespół. Kolejne przestrzenie, w Budapeszcie i Bukareszcie, uruchomimy w najbliższych 2-3 latach. W sumie planujemy 12 miejsc, na razie w Europie Środkowej, ale szczegółowa listanie jest jeszcze zamknięta. To perspektywiczny rynek, pełen ludzi „głodnych sukcesu”. Cały czas przyglądamy się nowym miejscom, w których chcielibyśmy się rozwijać — mówi Jarosław Bator, dyrektor ds. operacyjnych w Business Linku i dyrektor rozwoju biznesu w Skanskiej.

Oferta Business Linku wpisuje się w światowy trend tzw. coworkingu 2.0. Usługa dostarcza kreatywną, nowoczesną przestrzeń biurową ze strefami relaksu, funkcjonalnymi kuchniami, miejscami do pracy w skupieniu, ale też ściankami wspinaczkowymi czy saunami. Ważną częścią oferty są też prywatne biura na wynajem i sale konferencyjne dostępne przez całą dobę, a poza tym rozbudowane programy akceleracyjne dla przedsiębiorców. Według najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield, w 2017 r. popyt na elastyczne miejsca pracy rósł na świecie w zaskakującym tempie. Najbardziej rynek rozwinął się w Londynie, gdzie wynajęto rekordowe 232,2 tys. mkw. biur coworkingowych, co stanowiło ponad 21 proc. wszystkich transakcji przeprowadzonych w sektorze biurowym w stolicy Wielkiej Brytanii w 2017 r. Średni czynsz za taką powierzchnię wzrósł w tym czasie o ponad 10 proc. r/r. W Polsce biura coworkingowe stanowią niecały 1 proc. całkowitej powierzchni biurowej.

— Ten segment rynku rozwija się u nas jednak bardzo intensywnie. Przewidujemy, że do 2020 r. tylko w Warszawie będzie aż 78 tys. mkw. dostępnej przestrzeni coworkingowej. Obecnie jest 42 tys. mkw. — mówi Mikołaj Niemczycki, negocjator w firmie Cushman & Wakefield. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu