Byki mogą mieć rację

opublikowano: 12-03-2020, 22:00

Przed koronawirusową zapaścią warszawskiej giełdy nastroje wśród rynkowych specjalistów były bardzo optymistyczne. Taki optymizm w przeszłości wcale nie musiał oznaczać silnej przeceny akcji

Cztery lata temu doradcy inwestycyjni, maklerzy i analitycy byli w najgorszych nastrojach od siedmiu lat i gremialnie przewidywali dalsze pogorszenie giełdowej koniunktury. Jak się później okazało, był to dołek rozpoczętej rok wcześniej bessy.

Rok później — w marcu 2017 — pisaliśmy, że nastroje giełdowych ekspertów nigdy nie były tak dobre. I paradoksalnie był to dobry rok dla posiadaczy akcji polskich spółek. Przynajmniej tych dużych i średnich, bo na giełdowych „maluchach” hossa już się kończyła. Dwa lata temu napisaliśmy, że „giełdowi eksperci wciąż wierzą w hossę”. Nastroje wśród ankietowanych ekspertów rynku finansowego wciąż były znakomite. Jeszcze w lutym 2018 r. 85 proc. zarządzających i analityków spodziewało się „dobrej” bądź „bardzo dobrej” koniunktury na GPW — wynikało z badania przeprowadzonego na zlecenie „Pulsu Biznesu”.

Jak teraz wiemy, rok 2018 zakończył się inwestycyjną klapą, z sWIG-iem zniżkującym o blisko 30 proc. Rok temu w ramach badania Giełdowa Spółka Roku nastroje ekspertów były bardziej sceptyczne, ale wciąż umiarkowanie optymistyczne. Dla inwestorów z GPW był to jednak rok stracony — WIG20 zakończył go pod kreską, a mWIG40 i WIG neutralnie. Honoru polskiego parkietu broniły tyko spółki mniejsze — sWIG80 dał zarobić prawie 14 proc. (plus dywidendy).

Entuzjazm po stypie

Zdawać by się mogło, że ponad dwa lata kiepskich wyników polskich indeksów zachwieją optymizmem giełdowych ekspertów. Ale nic z tych rzeczy! Badanie przeprowadzone na przełomie 2019 i 2020 r. (do 10 lutego) wskazało na wręcz ekstremalnie silny optymizm 120 analityków i zarządzających.

Łącznie niemal 90 proc. respondentów zadeklarowało, że w 2020 r. spodziewa się „dość dobrej” (63 proc.) lub wręcz „bardzo dobrej” (26 proc.) koniunktury na GPW. Tylko co 20. był pesymistą oczekującym „złej” lub „bardzo złej” sytuacjina warszawskim parkiecie. W ponad 20-letniej historii ankiety tak bycze nastroje odnotowano tylko raz: na początku 2017 r.

Czym można wytłumaczyć tak dobre nastroje analitykówi zarządzających? Bardzo możliwe, że wierzono w pozytywny wpływ uruchamianych właśnie Pracowniczych Programów Kapitałowych. Wyjaśniła się także kwestia OFE — w ramach przekształcenia funduszyemerytalnych w zwykłe TFI rząd obiecał likwidację tzw. suwaka, który przez ostatnie lata drenował polską giełdę z kapitału. Ostrożny optymizm budziły też umiarkowane lub niskie wyceny rodzimych spółek (zwłaszcza tych mniejszych).

Sprzedawaj optymizm?

Trzy lata temu hurraoptymizm giełdowych ekspertów był podbudowany wyraźną poprawą koniunktury na GPW po trwającym przez prawie cały rok 2016 ubijaniu dna bessy przy bardzo niskich poziomach WIG20. Ta błyskawiczna hossa z 2017 r. na mniejszych spółkach zakończyła się już w lutym, ale na WIG20 i mWIG40 trwała przez cały rok. Efekty? Na stopy zwrotu rzędu 23 proc. (WIG) i 26 proc. (WIG20) nie można było narzekać. Tylko sWIG80 poszedł w odstawkę i zdołał zyskać ledwie 2,4 proc.

W 2018 r. niemal równie silny optymizm poprzedzał fatalne wyniki polskiej giełdy. Zwłaszcza w przypadku sWIG80, który stracił w tamtym roku 28,6 proc. Jednakże był to jedyny taki przypadek, gdy entuzjazm ekspertów z początku roku poprzedzał spadki giełdowych indeksów na koniec roku. Co w tym dziwnego? Otóż to, że każdy doświadczony inwestor dobrze wie, że większość z reguły nie ma racji. A gdy już przeważająca większość jest nastawiona optymistycznie, to lepiej uciekać z kapitałem do jakiejś bezpiecznej przystani. Dlatego też wnioski płynące z analizy ankiet GSR są tak zaskakujące.

W ciągu ostatnich 19 lat to dopiero piąty taki przypadek, aby odsetek giełdowych optymistów (czyli ankietowanych oczekujących koniunktury „dobrej” lub „bardzo dobrej”) wynosił przynajmniej 80 proc. Cztery poprzednie przypadki zdarzyły się na początku roku 2004, 2013, 2017 i 2018. I tylko w jednym przypadku (w 2018 r.) główne indeksy GPW zakończyły rok pod kreską. Średnia stopa zwrotu z tych czterech lat wyniosła odpowiednio 12,4 proc. w przypadku WIG, 9,1 proc. dla WIG20, 15,7 proc. dla mWIG40 oraz 21 proc. dla sWIG80. Są to nie tylko wyniki wyższe od historycznych średnich, ale też ich rozkład jest modelowy: im mniejsze (i bardziej ryzykowne) spółki, tym wyższa oczekiwana stopa zwrotu.

Stąd też wiosek jest taki, że nawet bardzo wysokie odczyty optymizmu w badaniu „Giełdowa Spółka Roku” nie muszą oznaczać złego roku na warszawskim parkiecie. Z drugiej strony rynek po raz kolejny zakpił z ekspertów i wystawił ich dobre nastroje na ciężką próbę. Równo dwa tygodnie po zakończeniu ankiety WIG20 odnotował najgorszy tydzień od 2008 r., tracąc ponad 15 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany

Polecane