Byli terroryści skazani na 2 mld EUR grzywny

opublikowano: 20-11-2014, 13:45

Para byłych włoskich terrorystów ma zapłacić 2 mld EUR odszkodowania państwu, zdecydował sąd.

Valerio Fioravanti i Francesca Mambro zostali skazani w 1988 roku na wielokrotne dożywocia za działalność w prawicowej organizacji terrorystycznej Nuclei Armati Rivoluzionari. Dzięki liberalnemu włoskiemu systemowi odbywania kar para, która pobrała się w więzieniu, większość ostatniej dekady spędziła jednak na wolności. 

Fioravanti i Mambro wyrażali wielokrotnie skruchę za swoje zaangażowanie w działalność terrorystyczną. Oskarżani są o udział w zamachu bombowym na dworcu kolejowym w Bolonii w 1980 roku, w wyniku którego zginęło 85 osób. Zawsze jednak zaprzeczali, że brali w nim udział.

Sędzia rozstrzygający sprawę odszkodowania uznał ten zamach za „bezprecedensowy w historii Włoch”. Nakazał jednocześnie   Fioravantiemu i Mambro zapłatę państwu 2 mld EUR odszkodowania.

- To wspaniała wiadomość. To oznacza, że ta masakra odciśnie się na nich piętnem na zawsze – powiedział Paolo Bolognesi z grupy „Vittime 2 Agosto”, której członkami są poszkodowani w wyniku zamachu na dworzec w Bolonii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.it

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Byli terroryści skazani na 2 mld EUR grzywny