Były szef TGE pohandluje LNG

Ireneusz Łazor pokieruje biurem handlowym PGNiG w Londynie.

Pół roku po odejściu ze stanowiska prezesa Towarowej Giełdy Energii (TGE) Ireneusz Łazor ma nowe wyzwanie zawodowe. Jak dowiedział się „PB”, pokieruje nowym przedsięwzięciem zagranicznym PGNiG, państwowego giganta gazowego. PGNiG, a raczej jego spółka zależna PGNiG Supply & Trading, uruchomi w lutym biuro handlowe w Londynie.

Jako prezes TGE Ireneusz Łazor otworzył pierwszą giełdę gazu w Polsce. Teraz, na rachunek PGNiG, będzie handlował na gazowych giełdach świata.
Zobacz więcej

Z POLSKI W ŚWIAT:

Jako prezes TGE Ireneusz Łazor otworzył pierwszą giełdę gazu w Polsce. Teraz, na rachunek PGNiG, będzie handlował na gazowych giełdach świata. Marek Wiśniewski

Zobacz także

Jego szefem zostanie Ireneusz Łazor. Jak informował w ubiegłym roku Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG, biuro będzie „kupować po konkurencyjnych cenach gaz LNG na potrzeby PGNiG, ale takżehandlować na światowych rynkach”. Stąd pomysł lokalizacji — Londyn jest europejskim centrum obrotu tym surowcem.

Rynek LNG ma dla PGNiG duże znaczenie, bo za jego pomocą spółka zdywersyfikuje dostawy gazu do Polski. Ma też zarezerwowane 65 proc. mocy terminalu w Świnoujściu. Ireneusz Łazor z rynkiem gazu jest obeznany — to on, jako prezes TGE, w grudniu 2012 r. uruchomił giełdę gazu w Warszawie. Ten rynek się rozwija, choć opornie, co wynika ze znaczącej pozycji PGNiG oraz jego zobowiązań związanych z bezpieczeństwem energetycznym kraju. Szefem TGE Ireneusz Łazor był do sierpnia 2016 r. Wcześniej kierował Izbą Rozliczeniową Giełd Towarowych, był wiceprezesem TGE, pracował w PKO BP, Pekao i na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy