CAC40 odporny na problemu długu Francji

Łukasz Wardyn, dyrektor zarządzający, Europa Środkowa i Wschodnia, City index
16-01-2012, 16:49

Agencja ratingowa Moody's poinformowała w poniedziałek, że utrzymuje ocenę wiarygodności kredytowej Francji na najwyższym poziomie, podczas gdy w piątek Standard & Poor’s obniżył rating o jeden poziom.

Ponadto Francja sprzedała dzisiaj 12‑miesięczne bony skarbowe o wartości 1,895 mld EUR ze średnią rentownością 0,406 proc. wobec 0,531 proc. z poprzedniej, wrześniowej aukcji instrumentów o tej samej zapadalności. Rentowność bonów 3-miesięcznych oraz 6-miesięcznych utrzymała się na niskich poziomach.

Inwestorzy wykazują się wielką świadomością słabości kredytowej głównych europejskich gospodarek. Reakcja na obniżenie ratingu była niezdecydowana, a relatywnie nagłe zmiany cen akcji związane były w większości z mniejszą płynnością po przebiciu krótkoterminowego wsparcia. Widać, że obniżki ratingów są już w dużej mierze zdyskontowane na rynku długu, a na rynku akcji nie są w stanie trwale zmienić nastawienia inwestorów.

Na paryskim rynku akcji inwestorzy są wyjątkowo selektywni, co na wykresie przeobraziło się w klasyczną formację konsolidacji. Właściwie od sierpnia CAC40 tworzy bardzo szeroki horyzont. Inwestorzy opierający się na analizie wykresów, uznają więc za pewnik powstanie nowego dynamicznego trendu po wyraźnym opuszczeniu kanału 2690-3400. Jednakże do takiego rozstrzygnięcia jest jeszcze daleko.

Ciekawiej wygląda to w krótkim terminie. Konsolidacja trwa od listopada i przybrała formę trójkąta. W tej chwili kluczowymi poziomami są bardzo bliskie 3240 oraz 3140. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na słabnący kurs EUR/USD. Przez kryzys zadłużenia państw UE, europejscy eksporterzy zyskują na słabszym EUR. Na razie dobroczynny wpływ słabnącego EUR nie został jeszcze w pełni zdyskontowany w kursach spółek i warto obserwować, czy EUR /USD będzie kontynuowało trend spadkowy w kierunku 1,2.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wardyn, dyrektor zarządzający, Europa Środkowa i Wschodnia, City index

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / CAC40 odporny na problemu długu Francji