Catalyst: przecena Warszawy

Emil Szweda, Noble Securities
17-01-2011, 18:21

Papiery dwunastu spółek – różnych serii – znalazły się w piątek w obrocie inwestorów na Catalyst. Za to kupujący wzgardzili papierami ulubionych do niedawna banków spółdzielczych i prawie wszystkich gmin.

Tradycyjnie już najchętniej inwestorzy handlowali obligacjami Ganta i Prime Car Management. W przypadku Ganta chodzi o dwie serie wygasające w 2012 r. – w marcu i wrześniu. W obydwu wypadkach kupon ustalony jest wysoko, na 6,5 pkt proc. powyżej WIBOR3M. Pozostałe trzy serie obligacji dewelopera choć zostały wprowadzone na Catalyst i wygasają także w 2012 r., nie cieszą się jednak takim uznaniem inwestorów jak dwie wymienione z jednej zasadniczej przyczyny – odsetki są niższe o 2-2,5 pkt proc. W poniedziałek do 15:30 właściciela zmieniło nieco ponad 100 obligacji Ganta. Również najwyższe oprocentowanie jednej z serii obligacji Marvipolu, skusiło dziś inwestora, który już na otwarciu kupił 9 papierów serii wygasającej w sierpniu 2013 r. po 101,8 proc. Obligacje te dają 5,8 proc. zysku ponad WIBOR3M (odsetki płatne kwartalnie).

Chętnie – to już także reguła – handlowano też papierami PCM (znanego szerzej jako MasterLease). Właściciela zmieniło prawie 600 papierów, a cena papierów wygasających w marcu 2012 r. wzrosła do 101,5 z 100,3 proc. w piątkowych pakietówkach.

Kolejny dzień flauty mieliśmy na rynku papierów spółdzielczych. Nie zawarto żadnej transakcji, w czym jak się zdaje spora „zasługa” animatora rynku. Paradoksalnie, od momentu pełnienia tej funkcji, obroty obligacjami spółdzielczymi wyraźnie siadły, a nie bez wpływu jest strategia cenowa stosowana przez animatora. Dziś za papiery BPS Warszawa animator żądał 104 proc., jeszcze tydzień temu było to 102 proc., a przed nowym rokiem (i przed powierzeniem funkcji animatora BM BPS) 100,2 proc. Papiery pozostałych banków spółdzielczych są oferowane po bliższej rozsądkowi cenie 101,5 proc.

Do sporej przeceny doszło na rynku obligacji komunalnych. Papiery Warszawy sprzedano po 96 proc., co przy stałym oprocentowaniu na poziomie 6,45 proc., dało rentowność sięgającą 6,96 proc. Oczywiście należy się przygotować na to, że ceny papierów o stałym oprocentowaniu będą spadać, a rynek będzie preferował papiery o zmiennym kuponie opartym o WIBOR w obliczu zbliżających się podwyżek stóp, ale w przypadku papierów stolicy spadek ceny był nagły i wyniósł 4 pkt proc. w porównaniu do poprzedniej transakcji (z czwartku), po czym oferty kupna obniżyły się do 94 proc. Nie chodzi przy tym o przypadkowe ceny ustalane pojedynczymi transakcjami – dziś właściciela zmieniło 621 obligacji Warszawy, a obrót był najwyższy ze wszystkich papierów na Catalyst. (15:45)

Emil Szweda, Noble Securities

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Noble Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Catalyst: przecena Warszawy