Partnerem sekcji jest TAURON

CBA w starachowickiej strefie

Prokuratura zatrzymała pięć osób. Zarzuca im korupcję w związku z włączeniem do SSE działki w Połańcu.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zatrzymali na polecenie Prokuratury Krajowej pięć osób. Andrzej P., prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, jest podejrzany o powoływanie się na wpływy w instytucji samorządowej i państwowej oraz pośrednictwa w załatwieniu spraw w nich. Jackowi T., burmistrzowi Połańca, prokuratura zarzuca organizowanie i przeprowadzenie przetargu z naruszeniem przepisów. Cezary T. i Zdzisław K., prezes i wiceprezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice, są podejrzani o przekroczenie uprawnień w celu uzyskania korzyści majątkowej. Przedsiębiorca Dariusz M. jest podejrzany o przekupienie Andrzeja P. Zarzuty dotyczą zdarzeń z lat 2013-15. Spółka zarządzana przez Dariusza M. przejęła gminne tereny, które zostały włączone do strefy. Miała uzyskać dzięki temu profity finansowe, a potem dotację na inwestycję związaną z ekologicznymi źródłami energii. Po przeprowadzeniu czynności procesowych prokurator rozważy zastosowanie środków zapobiegawczych. Zarzucane podejrzanym czyny są zagrożone do 10 lat pozbawienia wolności.

Zobacz więcej

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zatrzymali na polecenie Prokuratury Krajowej pięć osób. Fot. EastNews

— Nie da się zrobić przekrętu na włączeniu gruntu do strefy, bo nie kosztuje on więcej niż inny, dba o to rzeczoznawca.

Ten incydent wystraszy wszystkich urzędników, którzy dbając o interes regionu, odważą się włączać do stref grunty prywatne — komentuje prezes jednej ze stref. — To sygnał dla potencjalnych inwestorów, by nie wchodzić do stref, bo może im grozić nawet aresztowanie — dodaje kolejny rozmówca. Warto przypomnieć, że w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powołany w ubiegłym roku zarząd złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie poprzedniego. Pod koniec czerwca 2016 r. agenci CBA wkroczyli do 12 z 14 stref ekonomicznych i zabezpieczyli dokumenty w związku z badaniem prawidłowości finansowych, rozliczania szkoleń i przedsięwzięć reklamowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / CBA w starachowickiej strefie