CBOS: rosną koszty edukacji dzieci

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-10-2005, 16:59

Tegoroczne koszty nauki dzieci poniesione przez rodziców są najwyższe od 1997 roku - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej. W poniedziałek CBOS opublikowało raport pt. "Wydatki rodziców na edukację uczniów w roku szkolnym 2005/2006".

Tegoroczne koszty nauki dzieci poniesione przez rodziców są najwyższe od 1997 roku - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej. W poniedziałek CBOS opublikowało raport pt. "Wydatki rodziców na edukację uczniów w roku szkolnym 2005/2006".

    Z raportu wynika, że w tym roku na potrzeby dzieci związane z rozpoczęciem roku szkolnego rodzice wydali średnio 755 zł, czyli o 4 proc. więcej niż przed rokiem.

    Na wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego składają się przede wszystkim koszty podręczników (48 proc. ogólnych wydatków) oraz ubrań (31 proc.) i przyborów szkolnych (21 proc).  Wydatki na podręczniki w przeliczeniu na jedno dziecko wyniosły 230 zł, na ubrania - 155 zł, a na przybory - 100 zł.

    Od roku 2004 znacznie wzrosły nakłady finansowe rodziców na dodatkowe zajęcia uczniów. W przeliczeniu na jedno dziecko korzystające z płatnych zajęć wynoszą one miesięcznie 251 zł, tj. o 15 proc. więcej niż przed rokiem, i są najwyższe od 1997 roku.

    Rodzice najczęściej opłacają dodatkową naukę języków obcych (23 proc) oraz zajęcia sportowe (13 proc.), znacznie rzadziej - korepetycje, kursy przygotowawcze (7 proc.), zajęcia artystyczne (6 proc.), a także kursy komputerowe (3 proc.).

    Autorzy sondażu podkreślają, że tegoroczne nakłady finansowe rodziców związane z rozpoczęciem roku szkolnego oraz dodatkowymi zajęciami edukacyjnymi i ogólnorozwojowymi uczniów są najwyższe w ostatnich dziewięciu latach.

    W podsumowaniu sondażu znalazła się uwaga, że w porównaniu z rokiem ubiegłym wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego wzrosły niewiele, znacznie zwiększyły się jednak nakłady finansowe na dodatkowe, płatne zajęcia edukacyjne i ogólnorozwojowe (w przeliczeniu na jedno dziecko korzystające z nich jest to wzrost miesięcznych kosztów rzędu 15 proc. zeszłorocznych kwot).

    Autorzy sondażu zwracają też uwagę, że w tym roku wyjątkowo mało rodziców (mniej niż jedna trzecia) finansuje dodatkowe zajęcia swoich dzieci. Zdecydowana większość nie stwarza im takich możliwości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane