Cegielski negocjuje kontrakt z PKP

Arkadiusz Braumberger
opublikowano: 22-06-1999, 00:00

Cegielski negocjuje kontrakt z PKP

Zarząd spółki Hipolit Cegielski-Poznań, firmy wytwarzającej głównie silniki okrętowe, liczy na podpisanie kontraktu z PKP. Docelowo Cegielski chciałby sprzedać kolei 52 wagony przystosowane do szybkich przejazdów pasażerskich. Przystąpi też do nowego przetargu na dostarczenie tramwajów Poznaniowi.

Zarząd spółki oczekuje, że niebawem dojdzie do podpisania kontraktu z Dyrekcją Generalną PKP na dostawę w najbliższym czasie przynajmniej 20 wagonów przystosowanych do przewożenia pasażerów. Wagony te mogłyby jeździć z prędkością do 200 km/h. Wartość kontraktu wciąż nie jest znana — strony nadal negocjują. Docelowo PKP miałyby kupić 52 wagony.

Fabryka H. Cegielskiego specjalizuje się głównie w produkcji wysokoprężnych silników okrętowych i sprzętu elektrotechnicznego (jak np. obrabiarki, dmuchawy promieniowe itp.). Do niedawna największym zmartwieniem szefów spółki były przestarzałe maszyny.

— Modernizacja parku maszynowego poprawi naszą wydajność pięcio-, a w niektórych przypadkach dziesięciokrotnie — mówi Andrzej Ogórkiewicz, wiceprezes zarządu Cegielskiego.

Koszt modernizacji maszyn wyniesie 40 mln zł, z czego 27 mln zł pochodzić ma z kredytu bankowego.

Cegielski nie zamierza zrezygnować z udziału w następnym przetargu na dostawy tramwajów dla Poznania, chociaż już raz sprzedał tabor temu miastu. Tramwaje te wyprodukował w kooperacji z czeskim CzKD. Wspólny projekt był jednak nadzwyczaj zawodny. Bolesław Januszkiewicz, rzecznik zarządu firmy, przerzuca odpowiedzialność za psujące się tramwaje na CzKD.

— Nie będzie więcej współpracy z Czechami — zapewnia Wacław Piotrowski, prezes HCP.

Spółka gotowa jest przystąpić do poznańskiego przetargu nawet bez udziału strony trzeciej. Najbardziej prawdopodobny scenariusz przewiduje jednak, że Cegielskiego w nowym przetargu wesprze kanadyjski Bombardier — inwestor strategiczny w spółce córce poznańskiej firmy, zajmującej się produkcją pojazdów szynowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Braumberger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cegielski negocjuje kontrakt z PKP