Cena bezpieczeństwa IT

opublikowano: 02-10-2016, 22:00

Firmy wydają coraz więcej na cyberochronę, jednak wciąż nie są w stanie ustrzec się przed zagrożeniami.

Do końca dekady liczba danych, które będą musiały zostać objęte cyberochroną, wzrośnie aż pięciokrotnie — wynika z najnowszych prognoz firmy analitycznej Cybersecurity Ventures. Natomiast straty finansowe wynikające z działalności cyberprzestępców wzrosną dwukrotnie — z 3 bilionów USD w 2015 r. do 6 bilionów USD w 2021 r.

Wg badań PwC w Polsce tylko w ostatnim roku liczba cyberataków wzrosła o 46 proc. — w 33 proc. przypadków przełożyły się one na straty finansowe, w 31 proc. spowodowały ujawnienie lub modyfikację danych, a w 16 proc. wpłynęły na utratęreputacji przedsiębiorstwa. Ponadto TNS donosi, że co trzecia duża krajowa spółka spodziewa się poważnego ataku w najbliższych trzech miesiącach.

— Polityka bezpieczeństwa w polskich firmach musi ulec znacznej poprawie, zwłaszcza w obliczu tak poważnego niedoboru specjalistów IT. Wydatki na bezpieczeństwo co prawda rosną w ostatnich latach, jednak są to kilkuprocentowe wartości, a tylko część polskich przedsiębiorstw przyjęłosformalizowane zasady bezpieczeństwa — zauważa Ewelina Hryszkiewicz, kierownik produktu w Atmanie.

Zdaniem ekspertów Cybersecurity Ventures, tak znaczący wzrost strat ponoszonych przez przedsiębiorstwa będzie wynikał z kilku powodów. Wskazują oni m.in. na koszty związane ze zniszczeniem kluczowych danych, kradzież pieniędzy, grabież własności intelektualnej, danych osobowych i operacyjnych, defraudacje, zmniejszoną produktywność firmy, długi czas „podnoszenia się” przedsiębiorstw po ataku czy utratę reputacji wśród klientów.

Wydatki przedsiębiorstw na produkty i usługi zabezpieczające infrastrukturę IT przekroczą w 2021 r. barierę biliona dolarów, co stanowi ponad 30-procentowy wzrost w porównaniu z 75 mld USD w 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane