Centra handlowe czekają na lepsze czasy

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 02-11-2010, 00:00

Deweloperzy nadal ostrożnie podchodzą do nowych inwestycji na europejskim rynku centrów handlowych.

Deweloperzy nadal ostrożnie podchodzą do nowych inwestycji na europejskim rynku centrów handlowych.

Cushman Wakefield opublikował raport dotyczący europejskiego rynku centrów handlowych. Wynika z niego, że w pierwszych sześciu miesiącach 2010 r. na wszystkich rynkach europejskich przybyło ok. 2,1 mln mkw. powierzchni handlowej, czyli o 30 proc. mniej niż w tym samym okresie 2009 r. To wynik najgorszy od 2005 r. Od początku roku w Europie otwarto jedynie 64 centra handlowe.

Niewielkie sukcesy

Średnio na 1 tys. mieszkańców z 27 krajów Unii Europejskiej przypada 231 mkw. powierzchni handlowej. W dziesięciu europejskich krajach — m.in. w Czechach, Irlandii i na Węgrzech w minionym półroczu nie otwarto ani jednego centrum handlowego. Największym projektem zakończonym w pierwszych sześciu miesiącach 2010 r. było centrum handlowe Vegas o powierzchni 130 tys. mkw., otworzone w czerwcu w Moskwie. Obiekt wybudował Crocus International. W najbliższych trzech latach deweloper planuje dwa kolejne centra handlowe pod marką Vegas w okolicy Moskwy .

Pod względem powiększania powierzchni handlowej najlepsze wyniki mają kraje Europy Środkowej i Wschodniej. W pierwszej połowie 2010 r. Bułgaria odnotowała 96-procentowy wzrost powierzchni centrów handlowych. W Bośni, Rumunii, Serbii, Słowacji oraz Słowenii powierzchnia zwiększyła się o około 5-10 proc. Na Malcie otwarto pierwsze od 2007 r. centrum handlowe — The Point o powierzchni 16 tys. mkw.

Chude lata

W drugiej połowie roku liczba nowych centrów handlowych w Europie powinna się nieznacznie zwiększyć. Do końca 2010 r. deweloperzy zakończą budowę 3,8 mln mkw. obiektów handlowych. To jednak wciąż o 17 proc. mniej niż w zeszłym roku. Według najnowszych prognoz podaż w 2011 r. spadnie do poziomu około 5,2 mln mkw. Jeśli prognozy się sprawdzą, będzie to wzrost o 3,9 proc. w stosunku do 2010 r. Szacowane tempo wzrostu podaży w 2011 r. będzie prawdopodobnie najniższe od 30 lat. W niektórych krajach liczba nowych obiektów w przyszłym roku może się zwiększyć, jednak będzie to zależne od tempa ożywienia gospodarczego.

Według szacunków CW w latach 2011 i 2012 wielkość oddawanej do użytku powierzchni handlowej spadnie o 45-50 proc. w porównaniu z okresem rynkowego boomu w 2008 r. Wśród krajów, w których w najbliższych latach planowana jest budowa największej liczby centrów handlowych, prym wiodą Rosja i Turcja. Obiekty budowane w tych krajach w latach 2010 i 2011 będą stanowiły ponad połowę łącznej powierzchni, która ma powstać w całej w Europie. Na zachodzie kontynentu najwięcej powierzchni handlowej przybędzie we Francji i Włoszech. We Francji, która odnotowała największy wzrost aktywności deweloperskiej w ostatnich latach, celem ekspansji inwestorów są nieduże miasta. Polska znalazła się na szóstym miejscu pod względem planowanych na najbliższe lata inwestycji w budowę centrów handlowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / Centra handlowe czekają na lepsze czasy