Centrozap zaprasza EBOR do objęcia akcji

Katarzyna Kapczyńska
opublikowano: 14-01-2009, 00:00

Spółka negocjuje kapitałowe wejście banku albo uzyskanie pożyczki. Przejmie też paliwową firmę, zapowiada poprawę wyników.

GieŁda Pieniądze posłużą także na zakup firmy od koncernu Statoil

Spółka negocjuje kapitałowe wejście banku albo uzyskanie pożyczki. Przejmie też paliwową firmę, zapowiada poprawę wyników.

Centrozap, spółka mająca koncesję na eksploatację lasów w rosyjskiej republice Komi, chce przedłużyć ważność prospektu do końca maja. Do tego czasu powinien uplasować na parkiecie dotychczasowe prywatne emisje i przeprowadzić kolejne. Kapitał zwiększy się ze 138,54 mln zł do około 180 mln zł.

Tuzy w akcjonariacie

W akcjonariacie mogą także pojawić się duzi gracze.

— Rozmawiamy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Rozmawialiśmy już z jego przedstawicielami w Petersburgu i Warszawie, planujemy wyjazd do Londynu — ujawnia Ireneusz Król, prezes Centrozapu.

W grę wchodzi wejście EBOR na 20-procentowy pakiet akcji albo pożyczka. Centrozap chce w ten sposób zabezpieczyć finansowanie budowy fabryki przerobu drewna w Rosji (projekt wart jest około 100 mln EUR) oraz ograniczyć związane z tym ryzyko polityczne. Sporo kapitału udało się już znaleźć — spółka przeprowadziła kilka prywatnych emisji. Niemal pewne jest także uzyskanie 70 mln EUR kredytu od jednego z niemieckich banków inwestycyjnych.

Centrozap zarejestrował także spółkę w Austrii — WoodInterKom, która będzie pilotować projekt rosyjski. Wybrano Austrię, ponieważ kraj ten ma bardzo korzystne umowy o wzajemnej ochronie inwestycji z Rosją, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo biznesu i ułatwia pozyskanie finansowania.

Mimo światowego kryzysu finansowego, który mocno dotknął Rosję, polska firma nie obawia się kłopotów z realizacją rosyjskiej inwestycji lub ograniczenia rynku zbytu.

— Rosja ma bardzo restrykcyjne przepisy i bardzo wysokie cła dotyczące wywozu drewna. Efekty tego bardzo boleśnie już odczuwa Finlandia i Szwecja. Za rok cła mają wzrosnąć o 100 proc., co jeszcze bardziej utrudni dostęp do surowca. My jako inwestor będziemy mogli przywieźć do Unii Europejskiej 300-400 tys. m3 drewna rocznie — mówi Ireneusz Król.

Docelowo firma planuje pozyskiwać 2-2,5 mln m3 drewna rocznie. Rosyjska fabryka powstanie w 2011 r.

Drewno i energetyka

Przemysł drzewny to niejedyny biznes Centrozapu. Firma ma koncesję na prowadzenie działalności na rynku energetycznym i na tym polu zamierza także rozwijać działalność. Według informacji "PB" wkrótce może przejąć jedną spółkę od Statoil. O tym Ireneusz Król nie chce jednak ujawnić na razie żadnych informacji.

Udało się nam dowiedzieć, że działalność na polu energetycznym znacznie poprawi wyniki spółki. Według nieoficjalnych danych przychody na koniec 2008 r. sięgnęły 38 mln zł (dwukrotny wzrost w stosunku do 2007 r.), a w tym roku mają zwiększyć się nawet do 80-120 mln zł.

Katarzyna Kapczyńska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane