Ceny mieszkań urosły o 15 proc. w 2018 r.

opublikowano: 30-01-2019, 22:00

Indeks Cen Transakcyjnych mieszkań, obliczany przez Home Brokera i Open Finance wyniósł na koniec 2018 r. 961,75 pkt. To o 14,7 proc. więcej niż rok wcześniej i drugi najwyższy wynik od dekady.

Wskaźnik zaczęto obliczać w grudniu 2007 r., tuż przed załamaniem rynku nieruchomości.

„Najnowsze dane dotyczące zmian cen mieszkań potwierdzają, że rynek mieszkaniowy pozostaje bardzo silny. Bez tego nie byłby możliwy wzrost cen mieszkań o prawie 15 proc. w ciągu zaledwie 12 miesięcy. Dzieje się tak głównie za sprawą dobrej sytuacji finansowej gospodarstw domowych. To dzięki niej wiele osób stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, zakup pierwszego mieszkania, zamianę lokalu na większy lub nabycie mieszkania na wynajem. W efekcie póki sytuacja na rynku pracy pozostanie dobra nie należy obawiać się braku popytu na mieszkania” — komentują Bartosz Turek i Marcin Krasoń, autorzy raportu.

Wzrost cen mieszkań w poszczególnych miastach był zróżnicowany — najwyższy odnotowano w Krakowie (22,2 proc.), gdzie mediana ceny sięgała 7,1 tys. zł. O niemal 21 proc. mkw. podrożał w Gdańsku (do 6,66 tys. zł), a o 16-17 proc. ceny poszły w górę w Białymstoku, Szczecinie i Warszawie. Stosunkowo najmniej podrożały natomiast mieszkania we Wrocławiu — o 5 proc. do 6,4 tys. zł. Dane, które są podstawą obliczania indeksu, pochodzą z transakcji, przeprowadzonych przez klientów obu pośredników. Autorzy raportu zwracają jednak uwagę, że średnią cenę należy traktować informacyjnie, bo duże rynki są zróżnicowane i wzrost wskaźnika nie musi oznaczać, że podrożały wszystkie dostępne w ofertach mieszkania.

„Zwrócić uwagę należałoby na strukturę mieszkań, które w danym okresie sprzedano. Na przykład zwiększenie udziału mieszkań luksusowych i położonych w prestiżowych lokalizacjach z dużym prawdopodobieństwem spowoduje wzrost średniej ceny, ale jednocześnie tańsze mieszkania nadal sprzedawać będą się za podobne kwoty” — dodają Bartosz Turek i Marcin Krasoń.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu