Czytasz dzięki

Ceny mieszkań wcale nie hamują

opublikowano: 20-08-2019, 22:00

W drugim kwartale dynamika roczna cen mieszkań w największych miastach była wyższa niż w pierwszych trzech miesiącach.

O 11,5 proc. zdrożały w rok mieszkania na rynku wtórnym na siedmiu najważniejszych rynkach w Polsce, wynika z odczytu indeksu hedonicznego, obliczanego przez NBP. Bartosz Turek, analityk HRE Investment, przypomina, że w pierwszym kwartale zwyżka sięgnęła 11 proc. Indeks hedoniczny uwzględnia nie tylko kwoty, za które Polacy kupują mieszkania, ale też jakość sprzedawanych lokali.

— Opublikowane właśnie dane za drugi kwartał pokazują, że nie tylko wzrost cen nie zahamował, ale w drugim kwartale br. był nawet wyższy niż kwartał wcześniej. Ze zrewidowanego odczytu indeksu wynika bowiem, że w pierwszym kwartale 2019 r. dynamika wzrostu cen szacowana była na bez mała 11 proc. r/r. Jest to o tyle zaskoczenie, że dostępne dotychczas dane na temat średniej wartości kredytu sugerowały raczej, że obserwowany wzrost cen mieszkań może zwalniać. Na razie zmian takich nie potwierdzają dane zbierane przez bank centralny, choć warto zauważyć, że przy okazji zbierania danych za kolejne trzy miesiące NBP rewiduje też wcześniejsze publikacje — podkreśla Bartosz Turek.

Jego zdaniem nie można mówić o bańce cenowej na miarę tej sprzed 12 lat ze względuna m.in. rekordowo niskie stopy procentowe i wyższe niż przed ponad dekadą dochody Polaków.

— Syntetyczny wskaźnik stworzony przez HRE Think Tank (HRE Index) sugeruje, że rodzimy rynek mieszkaniowy jest w dobrej kondycji. Jego odczyt za I kwartał 2019 r. wynosił 0,68. To wyraźnie mniej niż pierwszy próg ostrożnościowy (0,85 pkt) oraz mniej niż w rekordowym 2008 r. (0,82 pkt). Jak można ten wynik odczytywać? Choć ceny mieszkań rosną dynamicznie, to dobra sytuacja finansowa gospodarstw domowych czy tonowana przez banki i regulatora akcja kredytowa, stanowią zdrowszy niż przed ponad dekadą fundament rodzimego rynku mieszkaniowego — uważa Bartosz Turek.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu