Ceny raczej stabilne

DI, Home Broker, Open Finance
opublikowano: 06-09-2010, 12:34

Ceny transakcyjne mieszkań spadły w ośmiu miastach, a w siedmiu wzrosły, zaś indeks cen mieszkań nie zmienił się w sierpniu – wynika z analizy transakcji dokonanych przez klientów Open Finance i Home Broker.

Indeks cen mieszkań zmniejszył się, lecz zaledwie o 0,02 proc. i choć był to trzeci spadek indeksu z rzędu, to raczej należałby mówić o jego stabilizacji. Tym bardziej, że w porównaniu do sierpnia 2009 notujemy wzrost indeksu o zaledwie 0,4 proc. Już od 18 miesięcy wartość indeksu przebywa w ramach 4-proc. konsolidacji – tym samym możemy mówić o stabilnych cenach mieszkań w Polsce już od dłuższego czasu.

Indeks wzrósł o 1,5 proc. od swojego najniższego położenia w czerwcu 2009, ale jest też o 11,5 proc. niżej niż w lutym 2008, kiedy zanotowaliśmy rekordowy odczyt (1004,27 pkt).

W ośmiu miastach, które bierzemy pod uwagę ustalając wartość indeksu, ceny metra kwadratowego mieszkania w sierpniu spadły, zaś w siedmiu wzrosły, w Krakowie nie zmieniły się. W porównaniu do lipca – i to jest niespodzianka – nieznacznie wzrosła liczba transakcji, choć oczekiwaliśmy sezonowego spowolnienia. Tym razem pod uwagę wzięliśmy łącznie 2811 transakcji i jesteśmy blisko rekordowej ich liczby, zanotowanej jesienią ub.r. Warto w tym miejscu dodać, że zjawisko może, ale nie musi, być typowe dla branży mieszkaniowej, ponieważ na rosnącą liczbę transakcji może mieć wpływ także rozwój spółek, które pośredniczyły w ich zawarciu. Z dokonanych dotąd obserwacji wynika, że rosnąca liczba transakcji w grupie, znajduje swoje odzwierciedlenie w postawach kupujących na całym rynku.

W porównaniu rocznym, ceny metra kwadratowego wzrosły w trzynastu miastach, a w trzech spadły. Przy czym ceny samych mieszkań (w całości) spadły w 10 miastach, a w ośmiu wzrosły. Wynika z tego, że Polacy kupują mniejsze mieszkania, zgadzając się na wyższą cenę za metr kwadratowy, w zamian za mniejszą cenę całości.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Home Broker, Open Finance

Polecane