Czytasz dzięki

Ceny transferowe pod lupą fiskusa

MICHAŁ SZWED menedżer w firmie Accreo
opublikowano: 03-11-2014, 00:00

Fiskus nie chce już kontrolować wyłącznie dokumentacji cen transferowych - komentarz prawnika

KOMENTARZ PRAWNIKA

Fiskus nie chce już kontrolować wyłącznie dokumentacji cen transferowych — przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapowiadają bardziej skuteczne analizowanie rozliczeń podmiotów powiązanych i kontrolę restrukturyzacji. W resorcie zauważono, że ceny transferowe to obszar potencjalnych nadużyć ze strony podatników, co skutkuje zmianą sposobu kontroli tych cen.

Z informacji uzyskanych od przedsiębiorców wynika, że wzmożone kontrole są faktem — organy podatkowe szczegółowo przyglądają się przesuwaniu zysków, także w kraju. Nie poprzestają one na analizie samej dokumentacji i prostej weryfikacji cen, ale szczegółowo analizują zasady alokacji dochodu. Według przedstawicieli MF, czas analizy cen transferowych, ograniczającej się do zapoznania się z dokumentacją, minął bezpowrotnie.

Szczegółowa analiza cen transferowych to standard obowiązujący od wielu lat w krajach Europy Zachodniej. Polskie organy podatkowe nie potrafiły lub nie chciały analizować cen transferowych szczegółowo — teraz widoczna jest wyraźna zmiana. W celu poprawy skuteczności kontroli powołano specjalny zespół przy Ministerstwie Finansów, którego rolą jest m.in. wskazywanie kierunków badania cen transferowych urzędom skarbowym.

Szczególnym obszarem zainteresowania urzędników jest kontrola restrukturyzacji biznesowych, czyli zmiany zasad współpracy pomiędzy podmiotami powiązanymi, które powinny skutkować przesunięciem zysku. Przedsiębiorcy często nie są świadomi, że w toku swojej działalności przeprowadzali restrukturyzacje, które w trakcie kontroli będą musieli wytłumaczyć i uzasadnić zachowanie warunków rynkowych. Zgodnie z sygnałami otrzymywanymi od przedsiębiorców, kontrolujący intensywnie weryfikują procesy restrukturyzacyjne, także te z minionych lat. Są już także przypadki skutecznego zakwestionowania restrukturyzacji.

Od stycznia 2015 r. regulacje w zakresie cen transferowych w pełni obejmą także spółki osobowe, co wpłynie na możliwość weryfikacji alokacji dochodów pomiędzy wspólnikami. Może to być następny obszar, któremu przyjrzą się urzędnicy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MICHAŁ SZWED menedżer w firmie Accreo

Polecane