Ceny węgla na świecie oszalały

MT
opublikowano: 27-02-2008, 00:00

Ceny biją kolejne rekordy, a Węglokoks zmniejsza eksport. Powód? Spadek wydobycia w polskich kopalniach.

Ceny biją kolejne rekordy, a Węglokoks zmniejsza eksport. Powód? Spadek wydobycia w polskich kopalniach.

W branży górniczej doszło do paradoksalnej sytuacji. Z miesiąca na miesiąc na świecie drożeje węgiel energetyczny. Nigdy na rynku nie było aż tak wysokich cen. W połowie lutego w portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) tona kosztowała 146 USD (365 zł), a na koniec ubiegłego roku wynosiła 127 USD (317 zł). Tymczasem polskie kopalnie systematycznie ograniczają wydobycie, czym skazują państwowego eksportera —Węglokoks na zmniejszanie eksportu. Kilka lat temu rząd AWS całkowicie lub częściowo zlikwidował 23 kopalnie. W latach 1998-2002 ograniczono wydobycie o 34,5 mln ton. W ubiegłym roku produkcja węgla spadła o blisko 7 mln ton (r/r). Profesor Wiesława Blaschke z Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach uważa, że ponosimy konsekwencje błędnej restrukturyzacji branży.

Eugeniusz Postolski, wiceminister gospodarki, zapowiedział kontrolę w spółkach węglowych. Chce poznać przyczyny spadku wydobycia węgla. Nie zmienia to tego, że kopalnie nie skorzystają na znakomitej koniunkturze na rynkach światowych.

— Ostatnie notowania sięgają 146-147 USD/t. Nadal mamy deficyt węgla na rynku międzynarodowym, co może na dłużej utrzymać ceny na wysokim poziomie — ocenia Jerzy Galemba, kierownik działu analiz rynku w Węglokoksie.

W 2007 r. Kompania Węglowa (KW), największy polski producent, ograniczył eksport o 3 mln ton węgla ze względu na kłopoty z wydobyciem surowca.

Ostrożne plany zarządu Węglokoksu zakładają sprzedaż za granicą tylko 10 mln ton w tym roku, prawie o 20 mln ton mniej niż 10 lat temu.

— To spółki węglowe powinny ostatecznie same decydować o poziomie eksportu — uważa Henryk Paszcza, wicedyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu w Katowicach.

Tymczasem niższe wydobycie to mniejsze przychody ze sprzedaży przy wysokich kosztach stałych, a to oznacza pogarszanie się wyników branży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MT

Polecane