Ceny węgla wspierają JSW (WYKRES DNIA)

opublikowano: 14-04-2016, 13:10

Benchmarkowe ceny węgla produkowanego przez JSW wzrosły pierwszy raz od 10 kwartałów, wynika z danych agencji Bloomberg.

Obliczane przez Bloomberga benchmarkowe ceny węgla metalurgicznego na drugi kwartał wzrosły do 83 USD za tonę z 80 USD zanotowanych w pierwszych trzech miesiącach roku. To oznacza pierwszy ich wzrost od 2,5 roku. To sygnał, że zwyżki notowań JSW, które od styczniowego dna sięgnęły już 85,8 proc., mogą oznaczać koniec bessy. Ostrożność radzi zachować Paweł Puchalski z DM BZ WBK. W najnowszym raporcie specjalista zalecił kupno akcji JSW z ceną docelową sięgającą 15,6 zł (w czwartek po południu za jeden papier płaci się już 16,09 zł). Ostrzegł jednak, że nie można wykluczyć "pułapki bessy" na rynku węgla koksującego i koksu.

„Ostatni wzrost cen węgla metalurgicznego i koksu bardzo pozytywnie wpływa na perspektywy JSW, a optymalizacja kosztów zatrudnienia przynosi efekty” – napisał Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK.

Specjalista uważa, że proces dezinwestycji wesprze płynność górniczej spółki w krótkim okresie, a pomysł przeniesienia kopalń węgla energetycznego poza grupę kapitałową posłużyłby za dodatkowe wsparcie dla wyników i wyceny. Jednocześnie przyznaje jednak, że czynnikami ryzyka wciąż są globalne warunki makroekonomiczne, a zwłaszcza obawy dotyczące wzrostu gospodarczego w Chinach oraz spowolnienie w gospodarce niemieckiej.


Benchmarkowe ceny węgla metalurgicznego, obliczane przez agencję Bloomberg. Źródło: Bloomberg.


Benchmarkowe ceny węgla metalurgicznego, obliczane przez agencję Bloomberg
Zobacz więcej

Benchmarkowe ceny węgla metalurgicznego, obliczane przez agencję Bloomberg Bloomberg

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ceny węgla wspierają JSW (WYKRES DNIA)