Ceramika nie tylko na dach

opublikowano: 25-06-2018, 22:00

W ostrzeszowskiej fabryce powstają dachówki objęte dożywotnią gwarancją. Firma Heritage łączy prestiż klasycznej architektury z dziedzictwem kulturowym

W czasach postępującej masowości i wszechobecnej automatyzacji rośnie zapotrzebowanie na przedmioty wytwarzane ręcznie. W wielu branżach do łask powracają rzemieślnicy, którzy pracę rąk szanują i pojmują jako sztukę. Tak właśnie do swojej profesji podchodzą specjaliści pracujący w należącej do Heritage fabryce w Ostrzeszowie. Tak też swoją działalność rozumieją właściciele marki — rodzina Kostrzewskich. Obecnie firma zarządzana jest przez drugie pokolenie, a prezesem jest Adam Kostrzewski, absolwent Akademii Górniczo- Hutniczej na wydziale ceramiki.

Po wyroby ostrzeszowskiej fabryki sięgają miłośnicy nowoczesnej 
architektury, właściciele domów jednorodzinnych, opiekunowie zabytków 
historycznych. Jak mówi Adam Kostrzewski, prezes Heritage, do wyboru 
jest 200 wzorów ręcznie formowanych dachówek, a także piece z kafli 
szamotowych, ręcznie malowane płytki do wnętrz i tynki gliniane.
Zobacz więcej

DO WYBORU 200 WZORÓW:

Po wyroby ostrzeszowskiej fabryki sięgają miłośnicy nowoczesnej architektury, właściciele domów jednorodzinnych, opiekunowie zabytków historycznych. Jak mówi Adam Kostrzewski, prezes Heritage, do wyboru jest 200 wzorów ręcznie formowanych dachówek, a także piece z kafli szamotowych, ręcznie malowane płytki do wnętrz i tynki gliniane. Fot.Tomasz Walków

Potrzeba matką wynalazków

Rodzinną firmę założyli pod koniec lat 80. Przyszły założyciel fabryki Jacek Kostrzewski kończył wówczas budowę domu. Brakowało mu tylko… dachówki. Wyprodukował ją więc na własne potrzeby. Ale jego przedsiębiorcza natura nie pozwoliła mu na tym poprzestać. Kolejnym krokiem były dachówki przeznaczone do odbudowy zabytkowych budynków. Następnie — akcesoria ceramiczne. A dziś?

— Mamy 200 wzorów ręcznie formowanych dachówek w ponad 400 kolorach. Produkujemy i sprzedajemy również piece z kafli szamotowych, ręcznie malowane płytki do wnętrz oraz tynki gliniane. Wszystkie wytwarzane metodą rzemieślniczą — mówi Adam Kostrzewski, prezes Heritage, a także pozostałych spółek należących do rodzinnego biznesu ceramicznego, w którym znajdują się firmy FCB Ceramika oraz Traditional Clay Roof Tiles Ltd.

Na jakości i unikatowości produktów Heritage poznali się Brytyjczycy, którzy od 2002 r. na dużą skalę importują wyroby ostrzeszowskiej fabryki. Na rynek brytyjski trafia około 10 mln sztuk dachówki rocznie. Ceramiczne dzieła sztuki użytkowej docierają również do wymagających odbiorców i miłośników tradycyjnej architektury w innych krajach Europy.

— Aby poznać urok dachówki Heritage, trzeba jej dotknąć, przesunąć dłoń po jej powierzchni. Można wówczas poczuć, że jest to rękodzieło mistrzów swojego fachu. Jej wygląd jest niepowtarzalny, nie do uzyskania innymi sposobami produkcji — zapewnia z pasją Jakub Kostrzewski, wiceprezes rodzinnego biznesu.

Sprawdzona jakość

W całym procesie wytwarzania dachówki Heritage bierze udział ośmiu specjalistów, którzy własnoręcznie je formują, umieszczają w piecu i osobiście sprawdzają jakość gotowych wyrobów. W produkcję zaangażowanych jest 240 osób, niektóre z ponad 20-letnim doświadczeniem. To właśnie doświadczenie w połączeniu z pasją tworzenia i dążeniem do perfekcji stanowi gwarancję ciągłego rozwoju — zapewniają właściciele fabryki.

Ostatnim etapem pracy nad każdą pojedynczą dachówką jest wypalanie. Najpierw jednak schną one przez sześć dni w specjalnych komorach, a następnie wypala się je w XIX-wiecznym kręgowym piecu węglowym. Poddane temperaturze ponad 1000 stopni przez 12 dni nabierają ostatecznego kształtu oraz trwałości. Na koniec każda sztuka jest szczegółowo sprawdzana, dzięki czemu wyroby Heritage objęte są dożywotnią gwarancją i dwukrotnie przekraczają europejską normę mrozoodporności. Ich jakość jest poparta badaniami w niemieckim instytucie DasKeramik.

Z owoców tej pracy korzystają zarówno miłośnicy nowoczesnej architektury, właściciele domów jednorodzinnych, jak i opiekunowie zabytków historycznych, którzy podejmują niełatwą pracę ich rekonstrukcji. Manualny proces formowania dachówki pozwala dostosować ją do indywidualnych wymagań, nawet jeśli są bardzo wysokie. W zabytkach, gdzie każdy detal musi fizycznie pasować do elementów, któreprzetrwały setki lat, podejście

Heritage okazuje się bezcenne. Heritage to jednak coś więcej niż tylko dachówki. W ostrzeszowskiej fabryce produkowane są również ręcznie tworzone i malowane płytki ceramiczne, zarówno minimalistyczne w formie, jak i te o najbardziej wymyślnych, folkowych wzorach.

W kaflarni, przy współpracy rzemieślników i artystów, wytwarza się zaś tradycyjne piece, nawiązujące do estetyki XIX-wiecznych szablonów i organicznych kształtów.

Bazując na naturalnych metodach, kolorach ziemi i powrocie do natury, fabryka w Ostrzeszowie oferuje również gliniane tynki, które obecnie stają się bardzo popularne wśród osób budujących domy metodami naturalnymi. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Mastykarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / Ceramika nie tylko na dach