CEZ sprzedał bułgarskie aktywa

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 28-07-2021, 10:58

Czeski koncern CEZ zamknął sprzedaż siedmiu bułgarskich spółek. Trafiły one w ręce grupy finansowej Eurohold. Wartość transakcji oszacowano no 335 mln EUR ,informuje Reuters.

David W Cerny / Reuters / Forum

Umowa jest związana z realizowaną strategią wychodzenia z niektórych zagranicznych rynków. Na sprzedaż wystawione są też niektóre polskie aktywa CEZ, a firma już wyszła z Rumunii. Na bułgarskim rynku była obecna od 17 lat, a jej wyjście odbyło się przy dodatnim, sięgającym 1 mld koron (46 mln USD) saldzie gotówkowym.

Umowa z Eurohold, która zawarta już była w 2019 r., spotkała się z przeszkodami o charakterze regulacyjnym i nie rozwiązuje jednak do końca problemów czeskiego podmiotu w Bułgarii. CEZ kontynuować będzie międzynarodowy arbitraż z Bułgarią. Koncern wystąpił z roszczeniem przeciwko państwu bułgarskiemu, twierdząc, że nie wypełniło zobowiązań zawartych w umowie prywatyzacyjnej. Bułgaria kwestionuje to.

Eurohold oszacował łączną wartość transakcji na 500 mln euro, z uwzględnieniem obowiązkowego wezwania do udziałowców mniejszościowych w dwóch przejmowanych spółkach.

Pozyskane ze sprzedaży środki, CEZ przekazuje w części na rzecz inwestorów, zarówno w postaci dywidendy (z zysku za 2020 r. była drogą najwyższą w historii), jak i poprzez wzrost wartości akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane