Czytasz dzięki

Chaos w fakturach VAT zażegnany

opublikowano: 04-01-2018, 22:00

Ministerstwo Finansów zrezygnowało z pomysłu wprowadzenia zakazu wystawiania faktur VAT na paragony bez numerów NIP.

Okazuje się, że kierownictwo resortu finansów potrafi być elastyczne i słuchać rad ekspertów rynkowych. Przykładem zdrowego rozsądku i nieupierania się w uszczelnianiu na oślep systemu podatkowego jest decyzja pozwalająca uniknąć poważnych perturbacji w „obrocie” fakturami VAT. Mianowicie na skutek krytyki ze strony organizacji przedsiębiorców resort finansów wycofał się i wykreślił z projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zapis, że faktury VAT można uzyskiwać tylko na paragony fiskalne z numerami identyfikacji podatkowej kupującego (jego nr NIP). Ten niepozorny pomysł mógł bowiem w praktyce napsuć krwi przedsiębiorcom, ale także organom skarbowym. Ministerstwo Finansów (MF), proponując ten zakaz, argumentowało, że obserwuje proceder polegający na wystawianiu tzw. pustych faktur do paragonów nieodebranych przez klientów (zjawisko to ma być widoczne szczególnie na stacjach paliw).

Weź udział w konferencji na temat nowego systemu VAT 2018 >>

Dzięki takim fakturom nieuczciwe firmy mają odliczać sobie VAT i zawyżać koszty. Chcąc ukrócić ten proceder, MF postanowiło wprowadzić zakaz wystawiania faktur na paragony nienależące do kupującego. Skuteczność tego zakazu miał zapewnić zapis, że faktury można uzyskiwać tylko na te paragony, na których jest NIP kupującego. Uszczelniająca regulacja miała dotyczyć wszystkich branż i sektorów. Na poważne komplikacje i zagrożenia płynące z tego pomysłu dla obrotu gospodarczego wskazywała m.in. Konfederacja Lewiatan.

„Rozumiemy cel wprowadzenia zmiany, lecz w naszej ocenie objęcie nią wszystkich branż jest zbędne i nieproporcjonalnie kosztowne dla przedsiębiorców w stosunku do ewentualnych korzyści budżetu państwa. Dla firm prowadzących sprzedaż objętą obowiązkiem fiskalizacji nowy obowiązek będzie oznaczał konieczność dostosowania systemów oraz prowadzenie weryfikacji przesłanek uprawniających do wystawienia faktury” — wskazywała Konfederacja Lewiatan w swojej opinii. Podkreślała, że pojawią się problemy interpretacyjne w zakresie prawa do odliczenia VAT, w sytuacji gdy faktura zostanie omyłkowo wystawiona, mimo braku NIP na paragonie lub gdy będzie na niej błędny numer NIP (przepis nie regulował takiej sytuacji). Lewiatan ostrzegł MF, że wdrożenie pomysłu spowoduje poważne komplikacje w wystawianiu faktur oraz wydłużenie procesu obsługi, co odczują także klienci. „Zmiana nie będzie procedowana w obecnym projekcie ustawy” — poinformowało MF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane