Chińczycy mogą mieć ponad 76 proc. akcji KUKA

Chińska Midea Group osiągnęła rekordową wartość na giełdzie w Szenzen po informacji, że akcjonariusze niemieckiego producenta robotów KUKA są gotowi sprzedać jej ok. 63 proc. akcji spółki, pisze Reuters.

Midea poinformowała, że do czwartku akcjonariusze KUKA zgłosili zamiar sprzedaży w wezwaniu 25,01 mln akcji, stanowiących 62,88 proc. kapitału. Chińska spółka ma już 13,51 proc. akcji niemieckiego producenta robotów przemysłowych, co oznacza, że łącznie może mieć już 76,38 proc. jego akcji. Termin zgłaszania akcji do sprzedaży w wezwaniu upływa w piątek wieczorem.

Akcje Midea drożały o ponad 9 proc. do rekordowych 29,57 juanów na giełdzie w Szenzen. Na zamknięciu kurs spółki rósł o 6 proc.

Po ogłoszeniu oferty kupna KUKA przez Midea w maju niemieccy politycy zgłaszali obiekcje dotyczące ewentualnej transakcji. Tłumaczyli, że „utrata” tak żywotnie ważnych technologii byłaby niekorzystna dla niemieckiej gospodarki. Midea, której oferta 115 EUR za akcję KUKA wyceniała spółkę na 4,5 mld EUR, starała się osłabić obawy deklarując, że centrala firmy pozostanie tam, gdzie jest, nie zmieni się także lokalizacja jej fabryk, a także stan zatrudnienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chińczycy mogą mieć ponad 76 proc. akcji KUKA