Czytasz dzięki

Chińska spółka ujawniła się w akcjonariacie Bumechu

opublikowano: 22-03-2017, 12:37
aktualizacja: 22-03-2017, 15:16

China Coal Energy Company Ltd. zwiększył z 3,72 do 9,77 proc. udział w akcjonariacie giełdowego Bumechu.

"China Coal deklaruje także, że dalszy wzrost zaangażowania kapitałowego w Spółce jest możliwy i może zostać zwiększony w ciągu 12 miesięcy od daty otrzymania niniejszego powiadomienia" - podano.

China Coal to wyceniany na 10 mld USD podmiot, który zajmuje się produkcją węgla. Jej największym akcjonariuszem jest państowe China National Coal Group (57,36 proc.).

Bumech to spółka z branży maszynowej, świadcząca usługi dla górnictwa. Jej wartość rynkowa przed informacją o nowym akcjonariuszu wynosiła 60 mln zł. Spółka jest kontrolowana przez kilka osób fizycznych.

- Potwierdzam, że chodzi o China Coal Energy, podmiot, który notowany jest na chińskich giełdach. Jestem mile zaskoczony, że już wcześniej dysponowali niespełna 4-procentowym pakietem, a teraz zwiększyli zaangażowanie do prawie 10 proc. - mówi Marcin Sutkowski, prezes Bumechu, w rozmowie z "PB".

Menedżer przyznaje, że w ostatnich tygodniach rozmawiał z przedstawicielami chińskiego przemysłu wydobywczego, jednakże rozmowy toczyły się nie z China Coal, ale z przedstawicielem agencji rządowej, reprezentującej kilka podmiotów z branży wydobywczej, maszynowej i drogowej, poszukującej partnerów do kontraktów tunelowych.  

- Chińczycy zauważyli, że pomimo, iż jesteśmy w ich skali niedużą firmą, to mamy potencjał rozwojowy i już teraz nieźle radzimy sobie w konkurencji z większymi. Rozmawialiśmy o merytorycznych kwestiach, współpracy produkcyjno-usługowej, możliwości zaangażowania się naszej firmy w ciekawe, w tym eksportowe projekty górnicze. Zostaliśmy zaproszeni do złożenia wizyty w Chinach w najbliższym czasie, celem wspólnego określenia potencjalnych kluczowych projektów, zarówno w sferze produkcyjnej, jak i usług górniczo-tunellingowych - mówi Marcin Sutkowski.

- Ten, mam nadzieję, pierwszy krok inwestycyjny pokazuje, że jesteśmy bacznie obserwowani. Zauważono, że przez ostatnie 3 lata, które były trudne dla branży wydobywczej na całym świecie, udało nam się wytrzymać w kryzysie, zrestrukturyzować, ograniczyć zadłużenie oraz skutecznie wyjść w świat z własnymi projektami. Myślę, że otwarcie na współpracę i zaangażowanie inwestora w akcjonariacie są związane ze zmianą strategii chińskich firm – kiedyś chcieli agresywnie przejmować, dziś mają filozofię kooperacji. Liczymy na współpracę, ale wyłącznie wieloletnią i partnerską, która ustabilizuje rozwój i dochody firmy - taki wysłaliśmy przekaz - dodaje prezes Bumechu.

Spółka dotychczas nie realizowała kontraktów eksportowych w Chinach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane