Chiński handel zaskoczył deficytem

Wzrost chińskiego eksportu w marcu 2013 r. rozczarował swoją dynamiką, pisze Bloomberg.

Dostawy zagraniczne zwiększyły się o 10 proc. w odniesieniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. To znaczny spadek dynamiki w porównaniu z lutym, kiedy wyniosła ona 21,8 proc. Zdecydowanie lepszego wyniku oczekiwali też analitycy. Mediana ich prognoz zakładała bowiem wzrost wskaźnika rzędu 11,7 proc. To pierwsze „nie sprostanie” oczekiwaniom rynku od czterech miesięcy.

Z kolei import wzrósł mocniej niż zakładała projekcja na poziomie 14,1 proc. co zaowocowało nieoczekiwanym deficytem rzędu 880 mln USD.

Dane wskazują, że druga pod względem wielkości gospodarka świata cierpi na osłabienie globalnego popytu i być może potrzebuje wsparcia.

W marcu chińskie władze obniżyły tegoroczną prognozę wzrostu handlu do 8 proc. z  10 proc. jakie odnotowano w 2012 r.

Oczekujemy, że wzrost chińskiego eksportu będzie nadal słabł w kolejnych miesiącach, co jest pokłosiem utrzymywania się niskiego popytu W USA i Europie – ocenia Li Wei, ekonomista Standard Chartered z Szanghaju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiński handel zaskoczył deficytem