Chiński miód zalewa Europę

opublikowano: 11-07-2013, 00:00

Europejska organizacja rolników żąda walki z rosnącym importem miodu z Chin, który zalewa sklepowe półki. Ten zaś często jest fałszowany

Polskie pszczoły nie mają lekkiego życia. Nie wolno im latać w niektórych miastach (zakaz budowania uli w niektórych aglomeracjach z powodu alergii na pszczeli jad), dziesiątkują je różne choroby, zabijają używane przez rolników pestycydy, a wiosny w tym roku nie było. Na dodatek ciągle muszą konkurować ceną ze swoimi „tanimi” siostrami z Chin. Tamte potrafią wyprodukować słoik miodu już za 6-7 zł (cena w detalu), a nasze nie schodzą z ceną poniżej 15 zł.

Wyświetl galerię [1/3]

FOT. woodsy/RGB Stock

Import do Unii Europejskiej systematycznie rośnie, mimo coraz częściej nagłaśnianych afer dotyczących fałszowania chińskiego miodu cukrem trzcinowym lub znajdowania w nim śladów antybiotyków podawanych pszczołom. Dlatego europejska organizacja rolnicza Copa-Cogeca zaapelowała do Komisji Europejskiej o pomoc w ograniczeniu importu miodu z Chin do Europy. Prosi, żeby wzmocnić kontrole nad sprowadzanym surowcem oraz przeciwdziałać dumpingowym cenom poprzez nałożenie dodatkowego cła.

To na pewno pomogłoby polskim pszczelarzom oraz ograniczyło niebezpieczeństwo trafienia na miód fałszowany cukrem, ale niekoniecznie ucieszyło konsumentów, zwłaszcza kochających niskie ceny. Już jemy znacznie mniej „pszczelego złota” niż choćby Niemcy: statystyczny Polak spożywa go tylko 62 dag rocznie, podczas gdy sąsiad zza Odry 2 kg. Skutecznym hamulcem jest zaporowa cena — średnio 25 zł za słoik kupowany od pszczelarza.

Ceny miodu zbieranego w Polsce od kilku lat utrzymują się na podobnym poziomie: około 10 zł/ kg w skupie i około 20-25 zł/kg na targu. Zależą od wielkości zbioru w danym roku, a ten od pogody wiosną i latem oraz od rozprzestrzeniania się pszczelich chorób. Średnio polskie pasieki pozyskują 15 tys. ton rocznie, ale bywały lata, gdy było go tylko 12,5 tys. ton (2010 r.), jak też aż 23 tys. w 2011 r.

Jak odróżnić miód prawdziwy i miód fałszowany

  • Fałszywy miód ma zapach chemiczny lub intensywny zapach owocowy. Prawdziwy delikatnie pachnie kwiatami.
  • Jeśli umieścimy na kartce białego papieru trochę miodu i zacznie się on rozprzestrzeniać, to znaczy, że był poprawiany wodą lub cukrem trzcinowym.
  • Do niewielkiej ilości miodu dodać odrobinę wrzącej wody, ostudzić i dodać kroplę wina ryżowego. Jeśli mieszanina zmieni kolor na niebieski, czerwony lub fioletowy, miód zawiera skrobię.
  • Wlać na dno szklanki z zimną wodą kilka łyżeczek miodu. Prawdziwy będzie rozpuszczał się powoli, „ochrzczony” — już po chwili.

 

20-30 kg Tyle miodu można przeciętnie zebrać od jednej rodziny pszczelej w sezonie.
25 zł To średnia cena za kg miodu wielokwiatowego.
50 zł Tyle może kosztować kg najzdrowszego miodu spadziowego lub wrzosowego.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu