Chiński optymizm udzielił się Europie

Kupującym akcje na Starym Kontynencie odwagi dodało odbicie giełdy w Szanghaju z czteroletnich minimów.

W handlu w Azji Shanghai Composite zyskał blisko 3 proc., na trwałe oddalając się od blisko czteroletnich minimów zanotowanych w poniedziałek. Inwestorzy z zadowoleniem przyjęli zapowiedzi działań chińskich władz zmierzających do ożywienia wzrostu gospodarczego. W pierwszej ocenie kondycji gospodarki po objęciu przywództwa przez Xi Jinpinga politbiuro partii komunistycznej zapewniło, że zmiany w polityce gospodarczej będą stopniowe. Pierwszym krokiem będzie stworzenie firmom ubezpieczeniowym większych możliwości inwestowania zebranych składek.

- Rząd tworzy podwaliny bankowości uniwersalnej w kraju – oceniał Xie Jiyong, analityk szanghajskiego biura Capital Securities.

Podobnie jak w ostatnich dniach najwięcej z głównych parkietów zyskuje Mediolan (0,5 proc.). Inwestorzy nie spieszą się natomiast do zakupów w Zurychu, gdzie mamy do czynienia z minimalnym spadkiem. O blisko 0,3 proc. rośnie londyński indeks FTSE100. Jak przyznał kanclerz skarbu George Osborne, deficyt budżetowy może nie zmieścić się w deklarowanych wcześniej ramach.

Marsz w górę kontynuują największe spółki z warszawskiej giełdy. WIG20 rośnie o 0,6 proc., a mWIG40 zyskuje 0,3 proc. Wśród tracących spółek znalazła się GPW (-0,2 proc.). Średnia wartość obrotów akcjami sięgnęła w listopadzie 710 mln zł. Rok wcześniej było to 990 mln zł. Od 3,5 letnich minimów z września wciąż nie może oderwać się kurs Wojasa. Dziś kolejne złe wiadomości dla akcjonariuszy. W listopadzie przychody spółki wyniosły 14,4 mln zł i były o 14 proc. niższe niż rok temu.

Na pozostałych giełdach o 3 proc. drożeją papiery Tesco. Spółka poinformowała o zmianach personalnych w nie przynoszącym zysków amerykańskim oddziale spółki. 6 proc. do góry idą notowania Nokii. Fiński producent telefonów zaprezentował model, który pojawi się w ofercie China Mobile, największego operatora komórkowego na świecie. O 1 proc. zwyżkuje kurs HSBC. Największy pod względem kapitalizacji bank Starego Kontynentu porozumiał się w sprawie sprzedaży udziałów w chińskiej spółce Ping An Insurance. To część planu zmierzającego do podniesienia kapitału i zwiększenia zysku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Chiński optymizm udzielił się Europie