Chiny: Ambitny plan rozwoju infrastruktury wodnej

Jakub Sławiński, Reuters
opublikowano: 01-09-2022, 09:18
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Chińskie prowincje planują wydać miliardy dolarów na nowe rozwiązania wodne, które mają lepiej zabezpieczyć kraj przed ekstremalnymi falami upałów. Ostatnia sparaliżowała działanie fabryk, w jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych w kraju - Syczuanie, pisze Reuters.

Niski poziom wody w rzece Jangcy - 17.08.2022.
Niski poziom wody w rzece Jangcy - 17.08.2022.
Qilai Shen

Dostawy wody w tym regionie spadają i obecnie wynoszą zaledwie 1/4 światowej średniej. Władze są zaniepokojone również brakiem opadów, co zagraża z kolei rolnictwu. Tegoroczne zbiory mogą być nawet o o 20 proc. mniejsze.

– Ze względu na silne ekstrema oraz nasilenie się powodzi i susz, zdolność do magazynowania i przesyłania wody staje się bardzo ważna” – powiedział Mao Liuxi, ekspert z Chińskiej Administracji Meteorologicznej

Dlatego chińskie władze decydują się na rozbudowę infrastruktury wodnej w kraju. W tym roku, Ministerstwo Zasobów Wodnych zatwierdziło już 25 dużych projektów o wartości 246 mld USD.

Prowincja Hubei, przez którą przepływa jedna z największych w Chinach rzek - Jangcy, do końca 2025 roku wyda 176 mld JPY na 18 projektów hydrotechnicznych. Podobne plany ma położony w południowo-zachodniej części kraju Yunnan, który prowadzi prace nad projektami magazynowania wody o łącznej wartości 211,8 mld JPY - przekazuje agencja Reuters.

Zdaniem Davida Shankmana, naukowca z University of Alabama, w Chinach panuje przekonanie, że każdy taki problem da się rozwiązać dzięki rozwiązaniom inżynieryjnym. - Próbują zaplanować coś wyjątkowego, ale nie można przewidzieć przyszłości - mówi Shankman.

Chiny planują budowę kolejnych hydroelektrowni w górnej części rzeki Jangcy, gdzie zbiorniki byłyby napełniane dzięki wodzie pochodzącej z topniejących lodowców. Zdaniem wielu naukowców, to bardzo kosztowne i szkodliwe na środowiska projekty, pozostawiające dalej kraj na łasce nieprzewidywalnej pogody - podkreśla Reuters.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane