Chiny: aukcje odwołane, bo oferty zbyt wysokie

Dwie aukcje działek zostały odwołane w chińskim mieście Suczou, położonym 30 minut jazdy pociągiem od Szanghaju, bo inwestorzy oferowali za nie zbyt wysokie kwoty.

Władze Suczou wprowadziły w aukcjach internetowych maksymalny dopuszczalny poziom ofert aby zahamować gwałtowny wzrost cen działek w mieście i okolicach. W poniedziałek jedną z działek oferowano z górną granicą 1 mld juanów (602 mln zł). W przypadku drugiej wynosiła 2,7 mld juanów. Oferty złożone na nie przekraczały ponad dwukrotnie ceny wywoławcze. Bloomberg nie podał powierzchni oferowanych działek.

Rząd Chin zachęcił władze lokalne do ograniczania cen na rynku nieruchomości, które gwałtownie wzrosły, m.in. na skutek niskich stóp procentowych i zalania rynku przez pieniądze pochodzące z działań stymulujących wzrost.

W Suczou ceny nieruchomości mieszkaniowych były w kwietniu o 48,6 proc. wyższe niż rok wcześniej. Cena metra kwadratowego wynosiła 18 tys. 128 juanów (11 tys. zł). 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny: aukcje odwołane, bo oferty zbyt wysokie