Chiny: bank centralny ograniczy wsparcie gospodarki

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 22-12-2020, 19:34

Chiński bank centralny zapowiedział ograniczenie wsparcia dla gospodarki w 2021 r. Chce też powstrzymać nadmierny wzrost kredytów. Jedna k najprawdopodobniej powstrzyma się przed zaostrzeniem polityki monetarnej, informuje Reuters.

Siedziba Ludowego Banku Chin (PBOC)
Siedziba Ludowego Banku Chin (PBOC)
fot. Bloomberg

Według agencyjnych źródeł, Ludowy Bank Chin (PBOC) jest gotowy utrzymać swoją referencyjną stopę procentową na niezmienionym poziomie w nadchodzących miesiącach, jednocześnie nadzorując stabilne spowolnienie ekspansji kredytowej.

Bank centralny podjął od lutego wiele działań, w tym zredukował stopy procentowe i obniżył poziom rezerw obowiązkowych w celu wsparcia gospodarki dotkniętej pandemia koronawirusa. W ostatnich miesiącach PBOC przyjął bardziej stabilną postawę i utrzymał swoją referencyjną stopę procentową na niezmienionym poziomie od maja.

O ile nie nastąpi znaczący wzrost inflacji, bank centralny raczej nie podniesie stóp procentowych - podało jedno ze źródeł.

Tymczasem w tym roku inflacja w Chinach została mocno zduszona, a analitycy przewidują, że spadek cen konsumpcyjnych potrwa do początku 2021 r.

Polityka pieniężna na pewno nie będzie tak luźna jak wcześniej – twierdzi inny rozmówca agencji Reuters. Dodaje, że „nie należy oczekiwać gwałtownego zaostrzenie polityki, gdyż ujawniłoby to problemy w gospodarce, takie jak niespłacane długi”.”

Pekin prawdopodobnie zmniejszy bodziec fiskalny w przyszłym roku i zmniejszy deficyt budżetowy do około 3 proc. PKB z co najmniej 3,6 proc. w roku 2020.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane