Chiny będą miały własną „czarną listę”

opublikowano: 31-05-2019, 13:29

Chiny ogłosiły, że stworzą własną listę tzw. nierzetelnych podmiotów, które szkodzą interesom krajowych firm.

Gao Feng, rzecznik resortu handlu zapowiedział, że Chiny umieszczą na liście zagraniczne firmy, organizacje i indywidualne osoby, które nie przestrzegają reguł rynkowych, naruszają kontrakty i blokują lub uniemożliwiają dostawy z powodów inne niż komercyjne, szkodząc legalnym interesom chińskich spółek. Zapowiedział, że szczegóły dotyczące listy zostaną przedstawione wkrótce.

Chiny, flaga
Fot. Yegor Aleyev/TASS/Forum

Eksperci nie mają wątpliwości, że działania Pekinu to próba odpowiedzi na restrykcje, które spotkały w ostatnim czasie chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei oraz współpracujące z nim firmy.

- Jest jasne, że spółki, które ogłaszały wstrzymanie dostaw do Huawei, jak Panasonic, czy Toshiba, znalazły się w niebezpieczeństwie – powiedziała Michelle Lam, ekonomistka ds. Większych Chin w Societe Generale w Hongkongu. – To byłoby bardzo szkodliwe dla międzynarodowych firm – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane