Chiny bedą zwiększać popyt w gospodarce

opublikowano: 16-08-2022, 08:23
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Yuan Da, rzecznik Narodowej Komisji Rozwoju i Reform ogłosił, że  Chiny będą zwiększać popyt w gospodarce w „silny, rozsądny i umiarkowany sposób” oraz przyspieszą w trzecim kwartale budowę obiektów infrastrukturalnych, donosi Reuters.

Agencja zwraca uwagę, że stanowisko zostało ogłoszone po słabych danych makro z lipca, które pokazały spadek aktywności gospodarczej w Chinach, a także niespodziewanej obniżce stóp przez Ludowy Bank Chin.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Yuan Da zapowiedział we wtorek, że Chiny zwiększą wykorzystanie specjalnych obligacji emitowanych przez regiony, a także nowych kredytów gwarantowanych przez wskazane banki.

Reuters przypomina, że w lipcu Komisja zatwierdziła osiem projektów inwestycyjnych o wartości 236,8 mld juanów (ok. 35 mld USD).

Podczas wtorkowej konferencji poinformowano także, że na koniec lipca Chiny pozyskały większość z 3,45 bln juanów z emisji obligacji specjalnych finansujących inwestycje w infrastrukturę.

Dane opublikowane w poniedziałek pokazały, że inwestycje w infrastrukturę rosły po siedmiu miesiącach roku o 7,4 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, przypomina Reuters.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane