Chiny chcą importować więcej wieprzowiny, uwolnią rezerwy

opublikowano: 09-01-2020, 10:06

Chińskie Ministerstwo Handlu ogłosiło zamiar zwiększenia importu wieprzowiny, a także uwolnienia kolejnej partii tego rodzaju mięsa z państwowej rezerwy, donosi Reuters.

Decyzja wynika z potrzeby stabilizacji cen i rynku w związku z rozpoczynającymi się 25 stycznia obchodami w Chinach księżycowego Nowego Roku, wyjaśnił rzecznik resortu Geng Shuang.

W grudniu wieprzowina była w Chinach o 97 proc. droższa niż rok wcześniej. To poprawa wobec listopada, kiedy wzrost ceny wynosił 110 proc. Wieprzowina drożeje z powodu epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF), który zmusił hodowców do wybijania stad i spowodował gwałtowny spadek podaży mięsa.

Chiny importują wieprzowinę głównie z USA. Analitycy Rabobanku oczekują wzrost importu z tego kierunku w pierwszym półroczu o 20-30 proc. W listopadzie Chiny sprowadziły łącznie 229.707 ton wieprzowiny, aż o 151 proc. więcej niż rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy