Chiny importowały rekordową ilość mięsa

opublikowano: 24-06-2019, 07:40

Kryzys podaży spowodowany przez afrykański pomór świń (ASF) zmusił Chiny do sprowadzenia w maju rekordowej ilości mięsa.

W maju Chiny importowały 556.276 ton mięsa i podrobów, czyli aż 45 proc. więcej niż rok wcześniej, wynika z danych urzędu celnego. Po pięciu miesiącach roku import mięsa do Chin wyniósł 2,2 mln ton i rósł o 23 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Najmocniej, aż o 63 proc., wzrósł w maju import wieprzowiny. Wyniósł 187.459 ton. Import jagnięciny wzrósł o 53 proc., a wołowiny o 41 proc. Import mrożonego drobiu poszedł w górę o 26 proc.

Pan Chenjun, analityk Rabobanku w Hongkongu uważa, że w najbliższym czasie tempo wzrostu importu mięsa nie spadnie nawet pomimo coraz mniejszej powierzchni dostępnej w chłodniach w największych chińskich portach.

Jim Huang, szef China-data.com.cn, firmy konsultingowej branży rolnej uważa jednak, że w całym roku wzrost importu mięsa może być ograniczony przez unikanie dostaw z USA w związku z konfliktem handlowym.

- Na rynkach zagranicznych nie będzie wystarczającej ilości mięsa dla Chin – zauważył.

Huang zwrócił uwagę, że wieprzowina drożeje w niektórych miejscach w Chinach pomimo niskiego popytu w tym okresie roku. To oznacza problemy z podażą. 14 czerwca cena hurtowa spot wieprzowiny wynosiła 21,55 juanów (11,71 zł) za kilogram i była o 12 proc. wyższa niż rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy