Czytasz dzięki

Chiny mają problem z węglem koksowym z USA

opublikowano: 27-05-2019, 10:46

W kwietniu Chiny sprowadziły z USA ponad pięciokrotnie więcej węgla koksowego niż w marcu, bo traderzy stawiali na złagodzenie napięcia między Waszyngtonem i Pekinem, donosi Reuters.

Dostawy węgla koksowego z USA do Chin wzrosły do 308.789 ton w kwietniu. W marcu wynosiły 60.585 ton. W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku dostawy węgla koksowego wzrosły o ponad 130 proc.

- Jest mnóstwo amerykańskiego węgla koksowego wciąż w magazynach i portach. Nikt nie chce go kupować z powodu wysokich ceł i niskiej jakości – powiedział Reutersowi anonimowy trader z portu Jintang w prowincji Hebei.

Amerykańskiemu węglowi koksowemu zwykle zajmuje ok. sześć tygodni na dotarcie do Chin, a dodatkowe kilka dni potrzeba na jego przejście przez cło. Oznacza to, że dane importowe z kwietnia dotyczą statków, które wypłynęły z portów w USA w lutym lub na początku marca, kiedy wszystkim się wydawało, że USA i Chiny zmierzają gładko do podpisania umowy handlowej.  

Na początku maja sytuacja zmieniła się kiedy prezydent USA ogłosił rychłe podwyższenie ceł na import z Chin wartości 200 mld USD. Uzasadniał to próbą renegocjacji dotychczasowych ustaleń przez stronę chińską. Dane Refinitiv pokazują, że żaden transport węgla nie wypłynął z USA do Chin po 2 kwietnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane