Chiny mają przestrzeń do łagodzenia polityki monetarnej

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 21-09-2022, 06:17
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zdaniem chińskiego banku centralnego, w tamtejszej gospodarce w dalszym ciągu istnieje przestrzeń na luzowanie polityki monetarnej, ale obecny poziom stóp procentowych wydaje się „rozsądny”.

Ludowy Bank Chin
Ludowy Bank Chin
fot. Yan Cong/Bloomberg

W cytowanym przez agencje Bloomberg komunikacie, Ludowy Bank Chin (PBOC) napisał, że „…realne stopy procentowe są „nieco niższe” niż tempo potencjalnego wzrostu gospodarczego”. Podkreślił, że pomaga to zrównoważyć dług i zapewnia rządowi „dodatkowy” zakres na działanie.

Eksperci wskazują, że PBOC jest w dosyć skomplikowanej sytuacji, gdyż w obecnej chwili nie może sobie „pozwolić” na łagodzenie polityki, choćby poprzez obniżki stóp, gdyż takie działanie utrudnia „słabość” juana. Między innymi w celu jego umocnienie, a właściwie wyhamowania przeceny powstrzymuje się od pewnego czasu od obniżenia swoich stawek.

Na juana szczególnie niekorzystnie przekłada się polityka amerykańskiego Fed, który dzisiaj ma ogłosić kolejną – zdaniem większości – dużą podwyżkę stóp procentowych, co napędza rentowności obligacji skarbowych i daje siłę dolarowi.

Najnowszy komunikat banku centralnego sugeruje jednak, że instytucja może wznowić proces obniżania stóp w kolejnych miesiącach.

Oprocentowanie pożyczek w Chinach kształtuje się w przybliżeniu w przedziale 4-5 proc., podczas gdy stopy depozytów terminowych wynoszą 1-2 proc.

Chińska gospodarka mocno wyhamowała swój rozwój. W pierwszym półroczu 2022 r. PKB wzrósł „jedynie” o 2,5 proc. po wzroście o 8,1 proc. w ubiegłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane