Chiny nałożą nowe ograniczenia na oferty akcji

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 27-12-2021, 12:42

Chiny zaostrzą przepisy dotyczące pierwotnych ofert publicznych (IPO) i notowań akcji tamtejszych spółek na zagranicznych giełdach. W największym stopniu uderzy to w chińskie przedsiębiorstwa technologiczne, które starały się pozyskać kapitał za granicą, informuje Bloomberg.

Giełda w Szanghaju, Chiny
Giełda w Szanghaju, Chiny
fot. Qilai Shen/Bloomberg

Według nowych restrykcji, firmy z branż, w których zakazane są inwestycje zagraniczne, będą musiały ubiegać się o specjalne pozwolenie przed rozpoczęciem sprzedaży akcji.

Oprócz tego, jak poinformowały Narodowa Komisja Rozwoju i Reform oraz Ministerstwo Handlu, od 1 stycznia 2022 r. inwestorzy zagraniczni w takich spółkach mieliby zakaz uczestniczenia w zarządzaniu, a ich całkowita własność zostałaby ograniczona do 30 proc., przy czym pojedynczy inwestor mógłby posiadać nie więcej niż 10 proc.

Nowe przepisy sprawią, że proces implementowany do tej pory przez firmy korzystające z tzw. struktury Variable Interest Entities (VIE), będzie trudniejszy i bardziej kosztowny. To może w istotny sposób wpłynąć na decyzję o wyborze miejsca notowań – ocenił Xia Hailong, prawnik z firmy prawniczej Shenlun.

W miniony piątek (24.12) Chińska Komisja Regulacyjna ds. Papierów Wartościowych zaproponowała, że wszystkie chińskie firmy ubiegające się o IPO i dodatkową sprzedaż akcji za granicą będą musiały zarejestrować się w organie nadzoru papierów wartościowych. Oferta firmy, której notowanie mogłoby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, zostałaby zabroniona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane