Chiny są w pełni gotowe na wojnę walutową

Państwo Środka jest o krok przed wszystkimi i w pełni przygotowane do wojny walutowej. Ma w gotowości armię FX – donosi serwis zerohedge.com.

Według informacji opublikowanych przez China Times, „Chiny są gotowe na wypadek takiej sytuacji –powiedzieć miał pod koniec tygodnia Yi Gang, zastępca gubernatora Ludowego Banku Chin.

Stwierdził on, że szefowa MFW, Christine Lagarde myli się, a zmniejszanie wartości swojej waluty w celu wsparcia gospodarki nie jest wojną walutową.

Wypowiedź przedstawiciela chińskiego banku centralnego wpasowuje się w komentarze związane z coraz powszechniejszą obawą, że największe gospodarki mogą obniżać wartość swoich walut w celu uzyskania korzyści handlowych, m.in. poprzez łagodzenie polityki monetarnej.

Wojny walutowej można uniknąć – twierdzi Yi – jeśli decydenci w największych gospodarkach będą realizować konsensus wypracowany na ostatnim posiedzeniu grupy G20, zgodnie z którym polityka pieniężna powinna być przede wszystkim narzędziem wykorzystywanym do krajowej gospodarki.

Członkowie G20 obiecali, że nie będą prowadzić wojny walutowej jednak żaden z nich nie podjął kroków mających na celu zmniejszenie skali impulsów monetarnych, ograniczając ilość gotówki wstrzykiwanej do systemu finansowego, obawiając się pogorszenia kondycji krajowych gospodarek.

Zarówno w przypadku polityki monetarnej, jak i innych przyjętych mechanizmów, Chiny będą w pełni brać pod uwagę ilościowe łagodzenie realizowane przez banki centralne innych krajów – ocenia Yi.

Wymaga to prawdopodobnie m.in. wyjaśnienia czy Ludowy Bank Chin będzie wiązać chińską walutę (juana) która jest na sztywno już powiązana z dolarem amerykańskim, na przykład z funtem brytyjskim czy japońskim jenem.

Sprawą otwartą pozostaje też kwestia zapobieżenia wzrostowi inflacji. W 2011 r. rosnące ceny żywności i energii doprowadziły bowiem do niepokojów społecznych zarówno na świecie jak i w Państwie Środka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Chiny są w pełni gotowe na wojnę walutową