Chiny: sprzedaż detaliczna też wyraźnie wzrosła

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 15-03-2021, 06:50

Podobnie jak w przypadku produkcji przemysłowej, również sprzedaż detaliczna odnotowała w pierwszych dwóch miesiącach 2021 r. solidny wzrost. Jednak i w tym wypadku należy nie zapominać o niskiej, ubiegłorocznej bazie, informuje Reuters.

fot. ARC

Według danych Narodowego Urzędu Statystycznego, sprzedaż w okresie styczeń-luty 2021 r. zwiększyła się o 32,8 proc. w ujęciu rocznym, przebijając nieco medianę prognoz kształtującą się na poziomie 32 proc. Wynik okazał się przy tym zdecydowanie lepszy niż wyliczona na 4,6 proc. zwyżka w grudniu 2020 r. oraz sięgający 20,5 proc. spadek w pierwszych dwóch miesiącach 2020 r., kiedy to w Chinach pandemia „szalała” w najlepsze.

Oczekujemy, że konsumpcja gospodarstw domowych stanie się głównym motorem wzrostu począwszy od drugiego kwartału, ponieważ zaufanie rośnie, a wezwanie rządu do ograniczenia podróży staje się powoli mniej restrykcyjne – ocenił Louis Kuijs, dyrektor ds. gospodarki Azji w Oxford Economics.

Eksperci podkreślają, że podczas gdy miliony pracowników zwykle podróżują do domu w święto Nowego Roku Księżycowego, wielu pozostało w tym roku z powodu obaw przed Covid-19. To utrzymywało w tym okresie pracę w fabrykach, ale miało też pewien wpływ na wydatki konsumenckie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane