Chiny uniknęły "twardego lądowania"

opublikowano: 17-02-2013, 14:27

Chińska gospodarka jest w stanie zażegnać spowolnienie gospodarcze i ma możliwość odpowiednio szybkiego wzrostu co wiązać można ze wzrostem dochodów najludniejszego na świecie społeczeństwa, ocenia były doradca tamtejszego banku centralnego, którego cytuje Bloomberg.

Li Daokui, ekonomista z Tsinghua University, który współpracował z Ludowym Bankiem Chin od 2010 do 2012 r. uważa, że decyzja władz odnośnie przyspieszenia projektów budowlanych pozwoli utrzymać dynamikę wzrostu gospodarczego na odpowiednim poziomie.

Daokui Li (fot. Bloomberg)
Daokui Li (fot. Bloomberg)
None
None

Miękkie lądowanie już jest – wyjaśnia Li Daokui. Twardego lądowania udało się uniknąć. Mówiłem o tym przez ostatnie dwa lata. Tempo rozwoju spowolni, będzie przez jaki czas niższe, a następnie odbije – dodaje.

PKB Państwa Środka wzrósł w czwartym kwartale 2012 r. o 7,9 proc. zatrzymując trwający od siedmiu kwartałów spadek dynamiki tego wskaźnika.

Biorąc pod uwagę fakt, że dochody Chińczyków liczone per capita stanową zaledwie 18 proc. tego co w USA, kraj predysponowany jest do szybkiego wzrostu, zmniejszając różnice z resztą świata – ocenia ekonomista.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane