Chiny ustaliły cel eksportowy

Chiński rząd ustalił na poziomie około 7,5 proc. tegoroczny cel wzrostu eksportu, twierdzą osoby związane ze sprawą, na które powołuje się Bloomberg.

Projekcja oparta została o sprzedaż rozliczaną w dolarach amerykańskich. Trafić już miała do ministerstwa gospodarki i lokalnych samorządów i ma służyć jako wewnętrzna wytyczna przy planowaniu.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Tymczasem w 2013 r. chiński eksport odnotował dynamikę rzędu 7,9 proc. podczas gdy rząd zakładał wartość na poziomie 8 proc.

Przyjęty cel pomoże określić tempo wzrostu drugiej na świecie pod względem wielkości gospodarki. Aktualna prognoza ekonomistów zakłada, że spowolni ono do 7,4 proc. w 2014 r. co byłoby najniższą dynamiką od 24 lat.

W styczniu bieżącego roku – jak wynika z danych administracji celnej - eksport wzrósł o 10,6 proc.  w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r. Jednak zaskakująco silny wzrost wzbudził kontrowersje wśród ekonomistów. Część z nich uważa, że dane zostały zafałszowane z uwagi na święto Nowego Roku Księżycowego, które zachęciło do wystawiania lewych faktur.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny ustaliły cel eksportowy