Czytasz dzięki

Chiny wkrótce przestaną być najludniejszym krajem

Już około 2027 r. Indie staną się najludniejszym krajem świata — wynika z raportu ONZ.

Ich populacja będzie rosła jeszcze do 2060 r., podczas gdy Państwo Środka do 2100 r. straci 375 mln mieszkańców. Na przełomie wieków Chińczykiem będzie co 10 człowiek, podczas gdy obecnie jest nim co piąty. Zasadnicze zmiany w tendencjach demograficznych oczekiwane są w krajach o wysokich dochodach. Łączna liczba ich ludności osiągnie szczyt w ciągu 20 lat, a w wielu z nich jej spadek już trwa. Do końca wieku zaludnienie Europy skurczy się o 120 mln osób, do 630 mln. Połowę ludności stracą Serbia, Albania i Mołdawia, populacja Włoch spadnie o 20 mln osób, a Niemiec o 9 mln (co w tym przypadku oznaczałoby stosunkowo umiarkowany, 11-procentowy spadek). Zwiększy się głównie ludność krajów z północy kontynentu — Szwecji, Norwegii, Irlandii i Szwajcarii.

Najwięcej mieszkańców przybędzie jednak Wielkiej Brytanii — 10 mln. Do 2050 r. globalna populacja zwiększy się do 9,7 mld osób, by około 2100 r. sięgnąć docelowego szczytu i wynieść 11 mld. Za największą część tego przyrostu będą odpowiadały kraje afrykańskie. Do dziesiątki najludniejszych krajów wejdą: Etiopia, Egipt, Demokratyczna Republika Konga i Tanzania, a wypadną z niej Brazylia, Bangladesz, Rosja i Meksyk. Z trzeciego na czwarte miejsce spadną tymczasem USA, których miejsce zajmie siódma obecnie Nigeria. Szybki przyrost ludności w wielu przypadkach postawi pod znakiem zapytania możliwość uzyskania zrównoważonego rozwoju. „Wiele z najszybciej rosnących populacji należy do krajów najbiedniejszych, gdzie przyrost ludności zwiększa skalę wyzwań przy ograniczeniu ubóstwa, wyrównywaniu nierówności między płciami, walce z głodem i niedożywieniem oraz poprawie zasięgu i jakości systemów szkolnictwa i służby zdrowia” — ostrzegają autorzy raportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane