Chiny: znikomy wzrost indeksu PMI dla przemysłu

opublikowano: 23-04-2014, 06:59

W kwietniu 2014 r. symbolicznie poprawiła się sytuacja w chińskim przemyśle, wynika z najnowszego odczytu wskaźnika PMI, donosi Bloomberg.

Według danych opracowanych przez bank HSBC Holding i Markit Economics indeks wzrósł do 48,3 pkt z 48 pkt miesiąc wcześniej. Publikacja okazała się zgoda z oczekiwaniami analityków, jednak wskaźnik nadal pozostaje poniżej poziomu 50 pkt, będącym granicą pomiędzy rozwojem a kurczeniem się danej dziedziny gospodarki.

Zdaniem specjalistów, utrzymywanie się osłabienia w przemyśle będzie wywierać presję na premiera Li Kegianga na wzmożenie działań mających na celu poszerzenie stymulacji prowzrostowej. Sugerują oni, że powinny one objąć m.in. wydatki na transport kolejowy oraz ulgi podatkowe. 

W powiązaniu z ubiegłotygodniowymi odczytami, dane makro potwierdzają najwolniejsze od sześciu kwartałów tempo wzrostu w drugiej na świecie pod względem wielkości gospodarce.

"Nie wierzymy, że ten niewielki wzrost PMI sygnalizuje jakikolwiek punkt zwrotny dla gospodarki i nadal uważamy, że tempo wzrostu jest w tendencji spadkowej" – ocenia Zhang Zhiwei, główny ekonomista Nomura China Holdings Inc w Hongkongu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny: znikomy wzrost indeksu PMI dla przemysłu