Chirac atakuje rabat brytyjski

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-03-2005, 14:28

Prezydent Francji Jacques Chirac powiedział w środę w Brukseli, że "właściwą równowagę" przyszłegobudżetu unijnego na lata 2007-2013 będzie można osiągnąć tylko przez zakwestionowanie rabatu brytyjskiego, który "nie ma już uzasadnienia".

Prezydent Francji Jacques Chirac powiedział w środę w Brukseli, że "właściwą równowagę" przyszłegobudżetu unijnego na lata 2007-2013 będzie można osiągnąć tylko przez zakwestionowanie rabatu brytyjskiego, który "nie ma już uzasadnienia".

    Przeciwko rabatowi, z którego korzystają Brytyjczycy od ponad 20 lat -  Chirac wystąpił na konferencji prasowej po zakończeniu w środę szczytu UE. Rabat pozwala Wielkiej Brytanii odzyskiwać dwie trzecie nadwyżki wpłacanej do wspólnego unijnego budżetu.

    Szef dyplomacji brytyjskiej Jack Straw oświadczył wcześniej, że Wielka Brytania jest gotowa wykorzystać swe prawo weta, aby zachować rabat w końcowych negocjacjach, które przewodnictwo luksemburskie UE chciałoby zamknąć pod koniec czerwca.

    Ku wściekłości Londynu, Komisja Europejska zaproponowała w lipcu 2004 r. zniesienie rabatu, z którego korzystają Brytyjczycy w ich składce unijnej.

    Rabat wywalczyła konserwatywna premier Margaret Thatcher w 1984 r. na szczycie UE w Fontainebleau we Francji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Chirac atakuje rabat brytyjski