Chmura rzuca strachu cień

opublikowano: 25-03-2015, 00:00

Mimo że cloud computing to remedium na bolączki IT, finanse i księgowość wzbraniają się przed tą technologią. Słusznie?

Chmura obliczeniowa znacznie obniża koszty i ułatwia zarządzanie środowiskiem IT. Wydawać by się mogło, że korzyści te docenią zwłaszcza najmniejsze podmioty gospodarcze, bo często nie mają własnych działów informatycznych i nie stać ich na zaawansowane systemy stacjonarne. Tymczasem aż dwie trzecie małych i średnich firm od cloud computingu stroni. Przeważają wśród nich przedstawiciele branży finansowo-księgowej, w tym rachunkowości zarządczej — wynika z międzynaro- dowego badania zrealizowanego przez Chartered Institute of Management Accountants (CIMA). Skąd się bierze opór przed chmurą? Głównym powodem są wątpliwości prawne związane z miejscem przechowywania informacji i obawy o bezpie- czeństwo danych w chmurze publicznej. Jakub Bejnarowicz, dyrektor regionalny CIMA na Polskę, nie ma wątpliwości, że te zastrzeżenia wynikają z niewiedzy, co może być skutkiem nieefektywnej komunikacji z usługodawcami. Rozwiązania cloudowe — twierdzi — są znacznie bezpieczniejsze niż starsze systemy przetwarzania danych.

— Tylko co czwarty przedsiębiorca zdecydował się na chmurę i może się cieszyć z wielu korzyści. Należą do nich nieograniczone miejsce i nielimitowany czas dostępu do informacji, a także udogodnienia dotyczące instalacji czy używania oprogramowania. Kto chce usprawnić działanie swojej firmy, nie powinien dłużej się wahać. Cloud to też przyszłość finansów i rachunkowości zarządczej, choć na razie reprezentanci tych branż wzbraniają się przed tym narzędziem — zachwala Jakub Bejnarowicz.

Większość zwolenników cloud computingu uczestniczących w sondażu CIMA (66 proc.) korzysta z chmur prywatnych i hybrydowych. Na publiczne się nie decydują, by nie stracić kontroli nad dany- mi. Jak mówią, gdyby przekazali informacje zewnętrznemu dostawcy, mogłoby się to skończyć wyciekiem lub kradzieżą.

— Rozwój sprzętu i oprogramowania doprowadził do sytuacji, w której dane są czasem bezpieczniejsze w chmurze publicznej niż w instalacjach stacjonarnych. Wielcy dostawcy dokładają starań, aby wszelkie ryzyko ograniczyć do minimum, czego przykładem jest uzyskanie przez nasz koncern certyfikatu Safe Harbour dotyczącego ochrony danych osobowych — wskazuje Rafał Szafulera, który w Oracle zajmuje się coud computingiem. Największą rezerwę do chmury publicznej mają respondenci z sektora finansowego, którzy — z jednej strony — drżą o swoje informacje, z drugiej — przenoszenie da- nych księgowych do chmury postrzegają jako powolniejsze niż w przypadku innych systemów. Co równie ciekawe: do używania chmur publicznych nie palą się też korporacje. Jak wynika z raportu IDC, 77 proc. procesów IT nadal jest przetwarzanych wewnątrz firm.

— Jeśli nawet duże przedsiębiorstwa chcą korzystać z chmur publicznych, to często są ograniczone wcześniejszymi inwestycjami we własne zasoby. Ich opór mogą przełamać takie rozwiązania jak Oktawave Connector, który pozwala łatwo zintegrować lokalne środowisko serwerowe z chmurą publiczną — wyjaśnia Dariusz Nawojczyk, dyrektor marketingu w spółce Oktawave. Dzięki takim nowinkom można rozszerzać zasoby infrastrukturalne bez zakupu dodatkowego sprzętu. Nie wyklucza to przechowywania najważniejszych informacji we własnej architekturze, co zapewnia fir- mom — przynajmniej w teorii — większą nad nimi kontrolę. Na marginesie: właśnie instytucjom finansowym najbardziej zależy na zachowaniu pieczy przynajmniej nad najważniej- szymi danymi. Zaledwie 25 proc. małych i średnich firm badanych przez CIMA używa cloud computingu na potrzeby systemów biznesowych, z czego tylko 19 proc. — do gromadzenia transakcji finansowych. Prawie jedna trzecia stosuje to narzędzie w sprawozdawczości zarządczej. Mimo to — zdaniem szefa polskiego oddziału tego instytutu — perspektywy dla chmury są dobre.

— Prawie 95 proc. ankietowanych uznało, że chmura pozytywnie wpływa na proces decyzyjny, z czego 32 proc. uważa, że ten model może go usprawnić. Na korzyść cloud computingu przemawiają też ułatwienia, jakie daje dostęp do informacji przy pomocy urządzeń mobilnych, co poprawia efektywność pracowników — komentuje dyrektor Bejnarowicz.

Uczestnicy badania uważają, że upowszechnienie się chmury szczególnie w sektorze MŚP to kwestia czasu. A przyczynią się do tego dziś sceptycznie podchodzący do tej technologii specjaliści z zakresu rachunkowości zarządczej. Powód jest oczywisty: dzięki swojej wiedzy i kompetencjom mogą nadzorować przepływ danych, a także zapewnić bezpieczeństwo informacjom, ściśle współpracując z usługodawcami. Niewykluczone, że do ich obowiązków należeć będzie również przekazywanie jasnych i szczegółowych infor- macji na temat cloud computingu, co zniweluje niepokój przedsiębiorców związany z korzystaniem z tej technologii.

Także w finansach. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu